فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بحران لیر ترکیه روابط ناپایدار میان دوحه و آنکارا را آشکار کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بحران لیر ترکیه، روابط ناپایدار میان قطر و ترکیه را آشکار کرد چرا که با آغاز «سقوط آزاد» ارزش لیر ترکیه، رسانه‌های این کشور، از به آن‌چه تردید قطر در کمک به آنکارا برای عبور از این بحران نامیدند، ابراز ناخرسندی کردند.

  روزنامه «تقویم» نزدیک به رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، در شماره روز سه‌شنبه 14 اوت خود، از موضع دوحه در قبال آنکارا، انتقاد کرد و نوشت که قطر، به اردوغان متحد خود که پس از قطع روابط چهار کشور عربی، پشتیبانی کامل را از قطر کرد، پشت کرد.

  چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر، در بیانیه‌های جداگانه‌ای، دلیل قطع روابط خود را با قطر، حمایت این کشور از «تروریسم» عنوان کردند.

  روزنامه «تقویم» نوشت که «سکوت قطر» در قبال بحران لیر ترکیه که در نتیجه تحریم‌های واشینگتن علیه آنکارا روی داده، باعث ناخرسندی ترک‌ها شده است.

  این روزنامه کمک‌های ترکیه را به قطر برشمرده و نوشت: «ترکیه ده‌ها پرواز حامل بار به سمت قطر روانه کرد و در بحران قطع روابط، در کنار این کشور ایستاد. اما ترکیه از قطر چیزی جز بی وفایی ندید و حتی دوحه پشتیبانی سیاسی و انسانی لازم را ارائه نکرد».
  این روزنامه نوشت: «آیا پاسخ خوبی این است؟».

  اردوغان در تماس تلفنی با امیر قطر، از او خواستار کمک برای عبور از این بحران شد. اما ریاست‌جمهوری ترکیه جزئیات گفت‎وگو را اعلام نکرد.

  بحران اخیر باعث شد لیر ترکیه 40 درصد ارزش خود را از اوایل سال جاری میلادی تا کنون از دست بدهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران