.
.
.

چین: تعامل تجاری با ایران نقض قوانین بین‌المللی نیست.. با تحریم‌ها مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه چین چهارشنبه 8 اوت با اعلام خالفت خود با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاکید کرد که همکاری تجاری با ایران هیچ قطع‌نامه شورای امنیت سازمان مللی را نقض نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این موضع چین در پاسخ به سوال این خبرگزاری درباره آغاز اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران بیان شده است.

پکن در این زمینه تاکید کرد که باید از حقوق مشروع چین حمایت شود.

در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است که روابط تجاری این کشور با ایران، آزاد، شفاف و قانونی است.

در این بیانیه همچنین چین تاکید کرده است: «پکن همواره با تحریم‌های یک جانبه مخالف است».

چین یکی از کشورهای عضو گروه 1+5 است که توافق هسته‌ای (برجام) را با ایران منعقد کرد. برپایه این توافق که حاصل مذاکره آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با تهران بود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از ابتدا مخالف این توافق بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین این کشور متعقد شد. از این رو ترامپ ماه مه گذشته خروج یک جانبه آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 7 اوت اعلام کرده بود کشورش داد و ستد تجاری با هر طرفی که با ایران پس از تحریم‌ها تعمل کند را متوقف خواهد کرد.

این سخنان ترامپ ساعاتی پس از آن مطرح می‌شود که ایالات متحده، اجرای بسته اول تحریم‌های خود علیه ایران را آغاز کرد.
ترامپ در توئیتی که در حسار کاربری خود در شبکه‌ اجتماعی توئیتر منتشر کرد، نوشت: «این تحریم‌ها، شدیدترین تحریم‌هایی است که علیه ایران اعمال می‌شود».

او ادامه داد: «ماه نوامبر تحریم‌ها تشدید خواهد شد. آمریکا با هر طرفی که اقدام به تعامل کند، تعامل تجاری نخواهد کرد. من به دنبال صلح جهانی هستم و به کمتر از آن قانع نیستم».

پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، برخی از مسئولان در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کردند که بیش از 100 شرکت از سراسر جهان، با خروج از بازار ایران موافقت کردند.

ایالات متحده آمریکا صبح سه‌شنبه، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.

برپایه بیانیه‌ای که پیشتر وزارت خزانه‎داری آمریکا منتشر کرده، این تحریم‌ها که پیشتر در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و پیش از توافق هسته‌ای (برجام) اجرا می‌شد، بخش‌های متعددی از جمله دسترسی دولت ایران به دلار، تجارت طلا، خرید و دسترسی به برخی فلزات چون آلومینیوم و فولاد را در بر می‌گیرد.

در این مرحله، بار دیگر تحریم مبادله و خرید و فروش ریال و همچنین خرید یا تسهیلات در رابطه با استقراض دولتی باز خواهد گشت. صنعت خودرو سازی، از دیگر بخش‌هایی است که در این دور تحریم می‌شود.