.
.
.

تلاش کانادا برای فرونشاندن بحران روابط با سعودی با کمک گرفتن از متحدان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز سه‌شنبه 7 اوت به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که کانادا خواستار کمک امارات متحده عربی و بریتانیا برای فرونشاندن تنش دیپلماتیک با سعودی شد؛ این در حالی است که بازرگانان اعلام کردند ریاض خرید گندم و جو را از کانادا متوقف کرد.

سعودی روز یکشنبه با متهم کردن کانادا به دخالت در امور داخلی خود، تمام روابط تجاری و سرمایه‌گذاری با این کشور را به حال تعلیق در آورد و ضمن فراخواندن سفیر خود برای مشورت، سفیر کانادا را از ریاض اخراج کرد.

منابع آگاه گفتند که دولت کنادا به ریاست جاستین ترودو در تلاش است تا از طریق تماس با امارات، این بحران را حل و فصل کند.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت: «تنها راه تماس با متحدان و دوستان در منطقه برای آرام کردن اوضاع است؛ اقدامی که احتمالا به زودی صورت خواهد گرفت».

یک منبع دیگر گفت: «کانادا تلاش خواهد کرد کمک بریتانیا را هم در این باره به دست بیاورد».

در همین حال بازرگانان اروپایی روز سه‌شنبه گفتند که سازمان حبوبات سعودی به صادر کنندگان حبوبات اعلام کرد که خرید گندم و جوی کانادایی را در مناقصه‌های جهانی، متوقف خواهد کرد.

بازرگانان گفتند که اخطاریه‌ای رسمی از این سازمان سعودی دریافت کردند. در این اخطاریه آمده است: «از روز سه‌شنبه 7 اوتپ، سازمان عمومی حبوبات، اجازه واردات محموله‌های گندم یا جوی کانادایی را نخواهد داد».

آمار نشان از آن دارد که خرید گندم کانادایی توسط سعودی در سال 2017 به 66 هزار تن رسید. این در حالی است که در سال 2016، 68 هزار و 250 تن بود.