.
.
.

ترکیه: به خرید گاز طبیعی از ایران ادامه خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فاتح دونمز وزیر انرژی ترکیه چهارشنبه 8 اوت اعلام کرد که کشورش، به خرید گاز طبیعی از ایران بر پایه توافق واردات بلند مدت، ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونمز در مصاحبه‌ای که شبکه تلویزیونی خبر پخش کرد، گفت که قرار داد واردات بلند مدت از ایران، برپایه خرید 9.5 میلیارد متر مکعب گاز از این کشور منعقد شده که تا سال 2026 ادامه خواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 7 اوت تهدید بود کشورش داد و ستد تجاری با هر طرفی که با ایران پس از تحریم‌ها تعمل کند را متوقف خواهد کرد.

ترامپ افزود که «ماه نوامبر آینده، دور دوم تحریم‌ها علیه ایران اعمال خواهد شد».

او تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، شدیدترین تحریم‌ها است.

اجرای دور نخست تحریم‌های آمریکایی علیه ایران از صبح سه‌شنبه آغاز شد. برپایه این تحریم‌ها، دولت ایران از خرید دلار آمریکا، تجارت طلا و معادن گرنقیمت، انتقال مستقیم یا غیر مستقیم گرافیت، خرید مواد خام یا معادنی همچون آلمینیوم، آهنگ و ذغال سنگ و نرم‌افزراهای کاربردی در عملیات صنعتی منع می‌شود. صنعت خودروسازی ایران هم تحریم می‌شود.

این تحریم‌ها برپایه توافق هسته‌ای (برجام) منعقد شده در سال 2015 لغو شده بود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از ابتدا مخالف این توافق بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین این کشور متعقد شد. از این رو ترامپ ماه مه گذشته خروج یک جانبه آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

برپایه این توافق که حاصل مذاکره آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با تهران بود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه تعلیق شد.