.
.
.

اروپا: شرکت‌های اروپایی که به خاطر تحریم‌های آمریکا از ایران خارج شوند را تحریم خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناتالی توچی مشاور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت شرکت‌های اروپایی که فعالیت در بازار ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف کنند، از سوی اتحادیه اروپا تحریم خواهند شد.

این در حالی است که در هفته‌های گذشته، ده‌ها شرکت اروپایی، همکاری با ایران را به خاطر تحریم‌های آمریکا متوقف کردند.

به گزارش سایت شبکه ان بی سی نیوز، توچی با «ضروری» قلمداد کردن چنین اقدامی افزود که این اقدام نشان دهنده تلاش اروپا برای نجات توافق هسته‌ای (برجام) با ایران است.

توچی افزود: «هدف اروپا آن است شرکت‌هایی که از تحریم‌های آمریکا خسارت دیده‌اند بتوانند راهی برای جبران خسارت‌هایشان داشته باشند و شرکت‌ها را از پذیرش تحریم‌هایی که بدون اجازه اتحادیه اروپا اعمال می شود، منع کند».

شامگاه دوشنبه، ساعاتی پیش از آغاز اجرای بسته نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت، اقدام‌های اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت‌هایش در برابر آسیب‌های احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سه‌شنبه هم‌زمان با از سرگیری این تحریم‌ها آغاز خواهد شد.

ماس در بیانیه مشترکی که به همراه همتایان بریتانیایی و فرانوسی خود صادر کرده تاکید کرده است: «لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی ایران، بخش مهمی از توافق با این کشور است».

او افزود: «آلمان، فرانسه و بریتانیا، به شدت از آغاز دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران متاسف هستند و این سه کشور مصمم به حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران هستند».
او ادامه داد: «با تعدیل قانون 1996 که شرکت‌های اروپایی را از پایبندی به تحریم‌های آمریکا منع کرده و احکام قضایی ناشی از این تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد، اتحادیه اروپا می‌تواند از شرکت‌هایش حمایت کند».

سه شنبه و پس از آغاز تحریم‌ها نیز فدریکا موگرینی گفت که اروپا تمام تلاشش را می‌کند تا ایران در توافق هسته‌ای (برجام) بماند و ایرانیان از منافع اقتصادی این توافق بهره‌‌مند شوند. وی گفت که اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی متعهدند که روابط اقتصادی با ایران را با وجود خروج یکجانبه آمریکا از برجام، حفظ کنند.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ایالات متحده آمریکا صبح سه‌شنبه، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که از ابتدا با توافق هسته‌ای (برجام) منعقد شده در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما مخالف بود، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق اعلام کرد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به حال تعلیق در آمد.

برپایه بیانیه‌ای که پیشتر وزارت خزانه‎داری آمریکا منتشر کرده، این تحریم‌ها که پیشتر در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و پیش از توافق هسته‌ای (برجام) اجرا می‌شد، بخش‌های متعددی از جمله دسترسی دولت ایران به دلار، تجارت طلا، خرید و دسترسی به برخی فلزات چون آلومینیوم و فولاد را در بر می‌گیرد.

در این مرحله، بار دیگر تحریم مبادله و خرید و فروش ریال و همچنین خرید یا تسهیلات در رابطه با استقراض دولتی باز خواهد گشت. صنعت خودرو سازی، از دیگر بخش‌هایی است که در این دور تحریم می‌شود.

در بسته تحریمی، برخی مجوزهایی که دولت آمریکا پس از توافق هسته‌ای (برجام) صادر کرده بود، بی‌اثر می‌شود. مجوز واردات اجناس ایرانی مانند فرش و مواد خوراکی به آمریکا و همچنین خرید هواپیماهای مسافربری و قطعات یدکی از جمله این مجوزها است.

در صورت تغییر نکردن شرایط، نوامبر آینده، اجرای بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران آغاز می‌شود که بخش‌هایی از جمله نفت و انرژی، بیمه نفتکش‌ها و تبادلات بانک مرکزی ایرانرا هدف قرار خواهد داد.