.
.
.

فرانسه: ترامپ همان کاری را با ایران می‌کند که با کره شمالی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه 1 اوت گفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که پیشنهاد گفت‌وگوی بدون پیش شرط با تهران را داد، همکان کاری را با ایران می‌کند که پیشتر با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی کرده بود.

لودریان در مصاحبه با شبکه رادیویی «فرانس اینفو» گفت: «او (ترامپ) مجددا همان کاری را می‌کند که با کیم جونگ اون در کره شمالی کرد؛ حمله می‌کند، تدابیر شدیدی اتخاذ می‌کند و پس از آن پیشنهاد فت‌وگو می‌دهد».

اشاره لودریان به دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی در معاع ژوئن است؛ دیداری تاریخی که پس از دوری از تشدید بی سابقه تنش میان دو طرف صورت گرفت.

لودریان گفت: «در حال حاضر نتایج مورد انتظار از آن دیدار به دست نیامده است... شاید هم حاصل شود، بهتر است این نتایج محقق شود».
کیم جونگ اون در بیانیه مشترک با ترامپ پس از دیدار تاریخی در سنگاپور، بر پایندی خود به خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، تاکید کرد. از آن هنگام تا کنون پیشرفت ملمومسی در این زمینه دیده نمی‌شود.

وز دوشنبه ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود: «چگونه می‌توان تنش‌ها با ایران را کاهش داد و آیا آماده هستید با حسن روحانی رویس‌جمهوری ایران دیدار کنید؟» گفت: «با هر کس که باشد دیدار می‌کنم، من به دیدارها و مذکرات به ویژه هنگامی که خطر جنگ وجود داشته باشد ایمان داریم».

او ادامه داد: «البته که حاضرم با آن‌ها دیدار کنم، هروقت آن‌ها بخواهند، نمی‌دانم آن‌ها آماده هستند یا نه. هیچ پیش‌شرطی هم نداریم، هر وقت آن‌ها بخواهند، هم برای آن‌ها خوب است هم برای دنیا».

هنوز علی خامنه‌ای رهبر و حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران درباره این پیشنهاد ترامپ اظهار نظر نکرده‌اند. برخی مقام‌های ایرانی اما اظهارات متفاوتی در این باره بیان کردند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توئیتی نوشت که واشینگتن با خروج از توافق اتمی، باید تنها خودش را به خاطر پایان دادن به مذاکره با تهران ملامت کند.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران به تندی به پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد و با بیان این‌که ایران کره شمالی نیست، در نامه‌ای نوشت که دونالد ترامپ و روسای جمهور بعدی آمریکا «هرگز چنین روزی را نخواهند دید» و «مردم ایران اجازه ملاقات با شیطان بزرگ را نمی‌دهند».