.
.
.

ترامپ: احساس می‌کنم ایرانی‌ها به زودی با ما گفت‌وگو خواهند کرد.. شاید هم نکنند!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 31 ژوئیه گفت که احساس می‌کند به زودی مقام‌های ایرانی با مقام‌های آمریکایی گفت‌وگو خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ که در یک گردهمایی شهر تمبا در ایالت فلوریدا سخن می‌گفت اظهار داشت: «احساس می‌کنم که آن‌ها (ایرانی‌ها) به زودی با ما وارد گفت‌وگو خواهند شد. شاید هم این کار را انجام ندهند، این هم اشکالی ندارد».

روز دوشنبه ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسیده بود: «چگونه می‌توان تنش‌ها با ایران را کاهش داد و آیا آماده هستید با حسن روحانی رویس‌جمهوری ایران دیدار کنید؟» گفت: «با هر کس که باشد دیدار می‌کنم، من به دیدارها و مذکرات به ویژه هنگامی که خطر جنگ وجود داشته باشد ایمان داریم».

او ادامه داد: «البته که حاضرم با آن‌ها دیدار کنم، هروقت آن‌ها بخواهند، نمی‌دانم آن‌ها آماده هستند یا نه. هیچ پیش‌شرطی هم نداریم، هر وقت آن‌ها بخواهند، هم برای آن‌ها خوب است هم برای دنیا».

هنوز علی خامنه‌ای رهبر و حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران درباره این پیشنهاد ترامپ اظهار نظر نکرده‌اند. برخی مقام‌های ایرانی اما اظهارات متفاوتی در این باره بیان کردند.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران به تندی به پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد و در نامه‌ای نوشت که دونالد ترامپ و روسای جمهور بعدی آمریکا «هرگز چنین روزی را نخواهند دید» و «مردم ایران اجازه ملاقات با شیطان بزرگ را نمی‌دهند».

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توئیتی نوشت که واشینگتن با خروج از توافق اتمی، باید تنها خودش را به خاطر پایان دادن به مذاکره با تهران ملامت کند.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران با اشاره به پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای ملاقات بدون پیش شرط با مسئولان ایرانی، گفت که ایالات متحده قابل اعتماد نیست.

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت که «نباید مذاکره به تابویی در مناسبات ایران و آمریکا تبدیل شود».

به گزارش روزنامه دنیایی اقتصاد، فلاحت پیشه با اشاره به اعلام آمادگی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایران برای دیدار بدون یپش‌شرط با مقام‌های ایرانی گفت: «ترامپ به خوبی می‌داند که توان مدیریت جنگ با ایران را ندارد اما در عین حال حتی از درک توان و جذابیت‌های اقتصادی و تجاری ایران نیز عاجز است».

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، با بیان این‌که بهتر بود در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا، بسیاری مسائل میان تهران و واشینگتن حل می‌شد، مذاکرا در شرایط فعلی با آمریکا را «همراه با خواری و تحقیر» دانست.