.
.
.

بالا گرفتن بحران کشیش آمریکایی؛ واشینگتن دو وزیر ترکیه را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اول آگوست 2018 اعلام کرد وزرای کشور و دادگستری ترکیه را به دلیل نقشی که در بازداشت و زندان یک کشیش آمریکایی داشتند، مورد تحریم قرار گرفتند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور و عبدالحمید گول، وزیر دادگستری از سوی آمریکا متهم شده‌اند که در بازداشت آندرو برانسون، کشیش آمریکایی نقش اصلی را ایفا کرده‌اند. ترکیه برانسون را به جاسوسی و اقدامات تروریستی متهم کرده است.

ساره ساندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت: «گمان می‌کنیم قربانی تحت رفتار ظالمانه و غیرقابل توجیه از سوی ترکیه قرار گرفته است.»

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در بیانیه‌ای که در آن تحریم‌ها علیه دو وزیر ترک اعلام شده، گفت: «بازداشت ظالمانه کشیش برانسون و ادامه محاکمه او توسط مسئولین ترک کاملا غیرقابل قبول است.»

او افزود: «رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ بارها توضیح داد که آمریکا انتظار دارد ترکیه فورا او (کشیش) را آزاد کند.»

براساس تحریم‌های اعلام شده، دارایی‌های این دو وزیر بلوکه شده و نام آنها در لیست اجرایی که دونالد ترامپ درباره ناقضان حقوق بشر صادر کرده، وارد شد.

دادگاهی در ترکیه روز سه‌شنبه 31 ژوئیه درخواست پایان حصر کشیش آمریکایی که به اتهامات مربوط به تروریسم بازداشت است را رد کرد. این کشیش از 21 ماه پیش در بازداشت به سر می‌برد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنانی تند گفت که ترکیه در زمینه استقلال قضایی در مقابل آمریکا عقب‌نشینی نخواهد کرد و موضوعات "اندیشه صهیونی انجیلی" در آمریکا غیرقابل قبول است.

با این همه مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه نشست کشورهای جنوب شرق آسیا آ.س.آن در سنگاپور با مایک پمپئو، همتای آمریکایی‌اش دیدار خواهد کرد.

آندرو برانسون که از 20 سال پیش در ترکیه زندگی می‌کند، متهم است به گروهی که در سال 2016 در کودتای نظامی دست داشته‌اند، کمک کرده است.

این کشیش آمریکایی اتهامات وارد شده را رد کرد، اما در صورت اثبات، به 35 سال زندان محکوم خواهد شد.