فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آیا ایران در حمله داعش به گردشگران در تاجیکستان دست دارد؟

  منبع: دبی-العربیه.نت

  ایران اتهامات مقامات تاجیکستان مبنی بر دست داشتن در حمله روز یکشنبه در جنوب دوشنبه پایتخت این کشور را رد کرد. این حمله منجر به کشته شدن چهار گردشگر خارجی شد و گروه "داعش" مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بهرام قاسمی در این باره گفت که "ایران هرگونه ارتباط با این حادثه و وجود هرگونه پایگاه جهت آموزش اقدامات خرابکارانه در خاک خود را به شدت تکذیب می‌کند".

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران "ایرنا" قاسمی از آنچه "مطالب منفی اعلام شده در بیانیه وزارت داخله تاجیکستان علیه ایران" توصیف کرد، انتقاد کرده و گفته ایران آمادگی دارد جهت بررسی ابعاد این قضیه با مقامات ذیربط تاجیکی همکاری کند.

  وزارت كشور تاجیکستان سه‌شنبه اعلام کرد که یکی از بازداشت شدگان این حمله اعتراف کرده که رهبر مهاجمان در ایران آموزش دیده و او عضو حزب ممنوعه "نهضت اسلامى" به رهبری محیی الدین کبیری است.

  در این حادثه که روز یکشنبه در منطقه‌ای جنوب دوشنبه پایتخت تاجیکستان، اتفاق افتاد یک خودرو، چهار دوچرخه‌سوار خارجی را عمداً زیر گرفت و سرنشینان خودرو سپس با چاقو به دوچرخه‌سواران حمله کردند.

  قربانیان، دو شهروند آمریکایی، یک هلندی و یک شهروند سوئدی هستند که سه نفر از آنها در دم جان باختند و نفر چهارم در بیمارستان درگذشت. دست‌کم سه شهروند خارجی دیگر از جمله یک فرانسوی نیز زخمی شده‌اند.

  بيانيه وزارت داخله تاجیکستان مجموعه‌ای از حزب نهضت اسلامی به رهبری حسین عبدالصمدف اقدام به اين حمله متهم کرده و گفته عبدالصمدف چهار بار در قم و مازندران آموزش‌های عقیدتی و نظامی دیده است.

  تاجیکستان می‌گوید که این افراد پس از حمله در حال فرار به افغانستان بازداشت‌ شدند و بنا به اظهارات رمضان رحیم‌زاده، وزیر کشور تاجیکستان، راننده خودرو و همراهان وی پس از زیر گرفتن عمدی گردشگران دوچرخه‌سوار، پیاده شده و به وسیله اسلحه و چاقو به آنها حمله کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران