.
.
.

ترامپ: متشکرم کیم جونگ اون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه 28 ژوئیه 2018 از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای بازگرداندن اجساد سربازان آمریکایی که 6 دهه پیش در جنگ میان دو کره کشته شده بودند، تشکر کرد.

کاخ سفید اقدام پیونگ‌یانگ در بازگرداندن اجساد سربازان آمریکایی را وفای به عهد رهبر کره‌شمالی به رئیس‌جمهوری آمریکا توصیف کرد. این اقدام پیونگ‌یانگ اولین گام توافقی است که میان رهبران دو کشور در سنگاپور منعقد شد.

دونالد ترامپ با انتشار توئیتی خطاب به رهبر کره شمالی از اقدام او برای بازگرداندن اجساد سربازان آمریکایی تقدیر کرد و نوشت: «متشکرم کیم جونگ اون»

در بیانیه‌ای که در این باره از سوی کاخ سفید منتشر شد، اعلام شد که یک هواپیمای نظامی آمریکا در کره‌شمالی به زمین نشست تا اجساد سربازان آمریکایی را به کره جنوبی منتقل کند و چهارشنبه هفته آینده و همزمان با شست و پنجمین سالروز پایان جنگ دو کره، مراسم رسمی در کره جنوبی برگزار خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود تحویل این اجساد به آمریکا، امیدها درباره پیشرفت گفتگوهای بین واشنگتن و پیونگ یانگ را افزایش دهد. ترامپ اعلام کرده بود این زمانی حاصل می‌شود که کره شمالی به مدت 9 ماه موشک بالستیکی شلیک نکرده و آزمایش اتمی انجام ندهد.

براساس اعلام پنتاگون، در جریان جنگ دو کره، هفت هزار و هفتصد سرباز آمریکایی کشته یا ناپدید شدند که پنج هزار و سیصد نفر از آنها در کره شمالی هستند.

جنگ دو کره در 25 ژوئن 1950 آغاز و در در 27 ژوئیه 1953 با پیمان آتش‌بس به حالت ترک مخاصمه به پایان رسید