.
.
.

برای حساب‌ گوگل خود کلید واقعی بخرید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت گوگل در کنفرانس Google Next از کلید فیزیکی جدیدی به نام Titan Security Key برای افزایش امنیت حساب‌های کاربری رونمایی کرد. این کلید برای تایید هویت کاربران از طریق USB و یا Bluetooth استفاده می‌کند و علیرغم وجود اقدامات امنیتی مانند تایید ورود دو مرحله‌ای، به باور گوگل زمان آن رسیده که دسترسی غیرمجاز به حساب‌ها کاملا ناممکن شود.

این شرکت اعلام کرد 85 هزار کارمند این شرکت به مدت یک سال از این کلیدها استفاده‌ کرده‌اند و در این مدت هیچ موردی از نفوذ و ورود غیرمجاز موفق ثبت نشده است. در روش تایید ورود دو مرحله‌ای، حساب کاربری به یک شماره تلفن وصل شده و هنگام ورود، یک گذرواژه از طریق پیام کوتاه به شماره تلفن مورد نظر ارسال می‌شود. این موضوع خطرات ناشی از ورودغیرمجاز به حساب‌های کاربری را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد، با اینحال گوگل تصمیم گرفته تدبیر امنیتی جدیدی به کار گیرد و ضریب اطمینان را از مقدار فعلی نیز بالاتر ببرد.

در همین راستا گوگل در حال انتقال به استفاده از بلوتوث BLE برای اجرایی کردن این تدبیر امنیتی جدید است. این شرکت گفت: «کلید Titan Security Key اطمینان بیشتری درباره ایمن بودن حساب‌های کاربری، به کاربران می‌دهد.»

گوگل از اعتبار خود برای بازاریابی این محصول جدید استفاده می‌کند، زیرا که به کارگیری کلیدهایی که توسط شرکت‌های گمنام ساخته می‌شوند، خود یک تهدید امنیتی بالقوه است. شرکت Yubico از شرکت‌های پیشرو در زمینه توسعه این تکنولوژی است و بازار تجهیزات U2F یا همان تایید ورود دو مرحله‌ای را در اختیار دارد و تولیدات خود را در آمریکا و سوئد می‌سازد. شرکت Yubico مشتریان زیادی از جمله فیسبوک دارد و خود گوگل نیز پیش از این از مشتریان این شرکت بود و سال‌ها با یکدیگر برای توسعه و بهبود معاییر و تکنولوژی FIDO همکاری می‌کردند.

گوگل درباره Titan Security Key گفت: «ما همیشه از به کارگیری کلیدهای امنیتی به عنوان قدرتمندترین روش تایید هویت ضد عملیات نفوذ و سرقت اطلاعات حمایت کرده‌ایم.» با این کلید جدید نیازی به وارد کردن نام کاربری و گذرواژه وجود ندارد. در حال حاضر مشترکان سرویس Google Cloud می‌توانند از Titan Security Key استفاده کنند و به زودی این امکان برای همه کاربران گوگل فراهم خواهد شد.

Titan Security Key امکان استفاده از USB و Bluetooth به شکل همزمان را دارد و این نسخه از آن 50 دلار قیمت‌گذاری شده است. کاربران با پرداخت 25 دلار می‌توانند نسخه USB و یا Bluetooth را شکل جداگانه تهیه کنند. به گفته گوگل این کلید امنیتی تنها با یک بار شارژ می‌تواند 6 ماه کار کند.