.
.
.

هشدار سناتورهای آمریکا به اروپا درباره نقض تحریم‌های ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نسبت به نقض تحریم‌های جدید علیه ایران که قرار است روز 4 اوت اعمال شود، هشدار دادند.

به گزارش آسوشیتدپرس، 10 عضو سنا که با توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران مخالفند، طی نامه‌ای به سفیران بریتانیا، فرانسه و آلمان هشدار دادند که از هر گونه تلاش برای فرار از تحریم‌ها و یا تضعیف آنها، «بسیار سختگیرانه» خواهد بود.

امضاکنندگان اعلام کردند، هرگونه تلاش از سوی کشورهای اروپایی برای دور زدن تحریم های ایران می تواند از طریق کنگره رصد شود.

نخستین مجموعه تحریم‎های آمریکا که توسط دولت اوباما تحت شرایط توافق هسته‌ای برداشته شد ، هفته آینده در روز 4 اوت باید دوباره بازگردانده شود.مجموعه دوم این تحریم‌ها که شامل منع صادرات نفت ایران می شود نیز قرار است روز 4 نوامبر اعمال شود.

سناتورهای مانند «تد کروز» از تگزاس، «مارکو روبیو» از فلوریدا و «تام کوتون» از آرکانزاس، از چهره‎های شاخص در این نامه هستند.

این سناتورها تاکید کردند، تحریم‌ها مربوط به قوانین آمریکاست و دولت قبلی طبق توافق هسته‎ای آنها را تخفیف داده بود اما اکنون با خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی امریکا در ماه مه گذشته از توافق هسته‌ای ایران ، به طور کامل باز خواهند گشت.

بریتانیا، فرانسه و آلمان، همراه با چین، روسیه و اتحادیه اروپا، طرفداران معاهده هسته‌ای دولت اوباما با ایران هستند. دونالد ترامپ بارها این توافق را به عنوان «بدترین» توافق انجام شده توسط آمریکا توصیف کرده و از آن خارج شد.