.
.
.

بزرگترین زیان تاریخ فیسبوک: 120 میلیارد دلار در یک روز دود شد و به هوا رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سهام شرکت فیسبوک روز پنج‌شنبه 26 ژوئیه 2018 در بورس ناسداک آمریکا سقوط کرد و تنها در عرض یک روز 120 میلیارد دلار از ارزش این شرکت کاست. این بزرگترین زیان تاریخ فیسبوک و شاید بزرگترین زیان شرکت‌های آمریکایی در تاریخ معاصر باشد.

سقوط ارزش سهام فیسبوک روز پنج‌شنبه پس از تماس تلفنی مسئولان فیسبوک با تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شروع شد. در ابتدا مارک زاگربرگ در ساعت 5 عصر به وقت ساحل شرقی ایالات متحده آمریکا گفت که سه‌ماهه اول سال برای شرکت سودبخش بود و درآمدهای این شرکت افزایش یافت و اپلیکیشن اینستاگرام نیز بسیار موفق بود اگر حمایت و سرمایه‌گذاری فیسبوک نبود، این موفقیت حاصل نمی‌شد.

12 دقیقه بعد شریل سندبرگ، مدیر عملیات فیسبوک نیز از موفقیت‌های این شرکت گفت، اما سقوط سهام فیسبوک با شروع سخنرانی دیوید وهمر، مدیر مالی این شرکت آغاز شد. او سخنرانی‌اش را در ساعت 5 و 20 دقیقه آغاز کرد و گفت که به دلیل سیاست محرمانگی جدید، درآمدهای شرکت در اروپا رو به کاهش است. این سخنان وهمر، سرمایه‌گذاران را که گمان می‌کردند قوانین جدید اروپا تاثیری بر درآمدها و تبلیغات ندارد یا تاثیر آنها بسیار اندک است، شگفت‌زده کرد.

مدیر مالی فیسبوک در ادامه گفت که درآمدها در سه‌ماهه دوم سال جاری کاهش یافته و این روند در سه‌ماهه‌های سوم و چهارم نیز ادامه می‌یابد. او همچنین گفت که تبلیغات در استوری اینستاگرام انتظارات را برآورده نکرده و درآمدهایی کمتر از پیش‎‌بینی‌ها کسب کرده است.

این سخنان دیوید وهمر کاملا برخلاف انتظار سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بود. آنها فکر می‌کردند تبلیغات استوری اینستاگرام مانند تبلیغات پخش‌زنده فیسبوک و اینستاگرام موفق باشد.

10 دقیقه پس از شروع سخنان وهمر، ارزش سهام فیسبوک 16 درصد سقوط کرد. با احتساب بخش پرسش و پاسخ جلسه تا ساعت 5 و 52 دقیقه ادامه یافت و در آن زمان مقدار سقوط ارزش سهام فیسبوک به 24 درصد رسید.

در روز پنج‌شنبه فیسبوک 19 درصد از ارزش خود در بازارهای سهام را از دست داد. ارزش مالی این مقدار، 100 میلیارد دلار است. سرمایه‌گذاران اصلی شرکت مانند مارک زاکربرگ در آن روز حدود 20 میلیارد دلار ضرر کردند.

اگرچه سقوط فیسبوک یکی از بزرگترین زیان تاریخ بازارهای بورس است، اما موارد مشابه دیگری نیز پیش از این رخ داده بود. مایکروسات در یکی از روزهای ماه آوریل سال 2000 میلادی 70 میلیارد دلار ضرر کرد. چند روز بعد مایکروسافت 55 میلیارد دلار دیگر نیز از دست داد. شرکت اپل در ژانویه 2013 حدود 55 میلیارد دلار در یک روز از دست داد. در سپتامبر 2000 نیز اینتل تنها در عرض یک روز بیش از 70 میلیارد دلار ضرر کرد.

فارغ از اینکه در روزها، ماه‌ها و سال‌های آینده چه رخ دهد، روز 26 ژوئیه 2018 از یاد سهامداران فیسبوک نخواهد رفت؛ روزی که ارزش هر سهم این شرکت از 217 دلار به 176 دلار سقوط کرد.