فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پمپئو: مردم ایران از توسعه‌طلبی خامنه‌ای و سلیمانی راضی نیستند

  منبع: العربیه.نت فارسی

  مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مردم ایران از الگوی توسعه طلبی که علی خامنه‌ای رهبر این کشور و قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در پیش گرفته‌اند، راضی نیستند.

  به گزارش صدای آمریکا، این سخنان پومپئو چهارشنبه 25 ژوئیه در جلسه‌ای در کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده بیان شد.

  در این جلسه، جیمز ریش سناتور جمهوری‌خواه، پرسشی درباره سیاست آمریکا در قبال نظام ایران و مسائل داخلی این کشور مطرح کرد.

  پمپئو در پاسخ به این پرسش، به مشکلات اقتصادی موجود در ایارن پرداخت و گفت: «ساختار اقتصادی ایران به روشنی نمی‌تواند پاسخگوی مردم این کشور باشد».

  او در این باره افزود: «سیاست رژیم ایران برای دامن زدن به ترور از طریق حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه در عراق و در یمن، سوء قصد در خارج و حمایت از بشار اسد، هزینه‌بر و گران است».

  وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «فکر می‌کنم مردم ایران در حال درک این مهم هستند که این مدل الگویی نیست که آنها می‌خواهند و توسعه‌طلبی مطلوب قاسم سلیمانی و رهبر چیزی نیست که آنها به دنبال آن باشند».

  او گفت: «به نظرم ما داریم تبعات اقتصادی این سیاست‌ها را می‌بینیم، ضمن این که بالا رفتن شناخت مردم از حکومت، به تصمیم اساسی که مردم ایران در نهایت باید بگیرند منتهی می‌شود».

  وی یادآور شد: «افراد مختلف کم کم دارند به یک درک مشترک می‌رسند که برای کاهش تهدید هسته‌ای ایران و همچنین خطر رفتارهای بدخواهانه دیگر تهران چگونه می‌توان پاسخ مناسب داد».

  مواضع اخیر مقام‌های آمریکایی با افزایش فشارهای ایالات متحده علیه ایران هم‌زمان شده است. ماه مه گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با اعلام خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، فرمان از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور را صادر کرد. مقام‌های آمریکایی می‌گویند به دنبال توافقی جدید و «حقیقی» با ایران هستند که علاوه بر به پایان رساندن برنامه اتمی تهران، رفتار این کشور در سیاست خارجی را تغییر دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران