.
.
.

شکایت ایران علیه آمریکا با استناد به پیمان دوستی دو کشور در زمان شاه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوان دادگستری بین‌المللی سه‌شنبه 17 ژوئیه اعلام کرد که ایران شکایتی علیه تصمیم ایالات متحده پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای (برجام) و از سرگیری تحریم‌ها علیه تهران ارائه داده است که در این شکایت، ایران به پیمان دوستی با آمریکا استناد کرده است؛ پیمانی که در سال 1955 در دوره نظام شاه منعقد شده است.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا، این شکایت قضایی را بی اساس توصیف کرد و گفت که ایالات متحده در دادگاه با آن مقابله خواهد کرد.

این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت: «با وجود این‌که نمی‌توانیم به جزئیات دقیق بپردازیم، اما این دعوای قضایی هیچ پایه و اساسی ندارد و قصد داریم در دادگاه بین‌المللی، با قدرت از ایالات متحده دفاع کنیم».

دیوان بین‌المللی دادگستری وابسته به سازمان ملل متحد است که به حل و فصل منازعه‌ها می‌پردازد. ایران در شکایتی که ارائه داده، از این دیوان خواسته به آمریکا دستور دهد تحریم‌ها علیه ایران را به صورت موقت به حل تعلیق در آورد تا پرونده به صورت مفصل مورد بررسی قرار گیرد.

پیشتر و در سال 2016 هم برپایه همان پیمان سال 1955 علیه آمریکا اقامه دعوا کرده بود. آن هنگام دیوان بین‌المللی دادگستری حکم داد که صلاحیتی برای رسیدگی به این پرونده ندارد. اکنون قرار است ماه اکتبر جلسات دیوان بین‌المللی دادگستری برای بررسی شکایت جدید برگزار شود.

پس از آن به احتمال زیاد ایالات متحده خواستار برگزاری جلسه دادگاه برای اعتراض به شکایت ایران خواهد شد.

با وجود این‌که دیوان بین‌المللی دادگستری بالاترین دستگاه قضایی سازمان ملل متحد است که تصمیم‌هایش لازم الاجرا است، اما هیچ ابزاری برای اجرای احکام خود ندارد. گاهی هم برخی کشورها از جمله ایالات متحده، احکام این دادگاه را نادیده می‌گیرند.

استناد ایران به معاهده دوستی با آمریکا در حالی است که پس از انقلاب ایران، دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» به سفارت ایالات متحده در تهران حمله کرده و به مدت 444 روز دیپلمات‌های این سفارت‌خانه را به گروگان گرفتند. پس از این حادثه، آمریکا روابطش را با ایران قطع کرد.