.
.
.

رئیس بانک‌ سرمایه‌گذاری اروپا: سرمایه‌گذاری در ایران خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ورنر هویر رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا روز چهارشنبه 18 ژوئیه 2018 تاکید کرد سرمایه‌گذاری در ایران، فعالیت‌های بین‌المللی این بانک را با خطر مواجه می‌کند، موضوعی که تلاش‌های اتحادیه اروپا برای نجات برجام پس از خروج آمریکا از این توافق را با چالش مواجه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ورنر هویر رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت: «علیرغم آنکه ما از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنیم اما ایران جایی نیست که ما بتوانیم در این کشورنقشی فعال ایفا کنیم».

بانک سرمایه‌گذاری اروپایی که بازوی سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، نگران آن است که همکاری با ایران جذب سرمایه در بازارهای آمریکا برای این بانک را به خطر انداخته و برای این بانک و فعالیت‌هایش در سایر نقاط جهان پیامدهایی داشته باشد.

اتحادیه اروپا برای تداوم جریان پول بین بروکسل و تهران در سایه بازگشت تحریم‌های آمریکا توافق کرده‌است تا نام تهران را به لیست کشورهایی که بانک سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا می‌تواند با آن‌ها همکاری کند، اضافه کند.

هرچند این توافق در ماه آگوست آینده وارد فاز اجرایی خواهد شد اما بانک سرمایه‌گذاری اروپایی که مقر آن در لوکزامبورگ است هیچگونه تعهد الزام‌آوری برای اجرای آن نخواهد داشت.

علیرغم آن که اتحادیه اروپا در تلاش است تا در سایه خروج آمریکا از برجام، توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند اغلب شرکتها و موسسات مالی و تجاری به دلیل نگرانی از خطر تحریم‌های آمریکا از ادامه فعالیت و همکاری باایران اجتناب می‌کنند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دوشنبه 9 ژوئیه گفته بود که شرکت‌ها آزاد هستند تا بر سر ادامه فعالیت در ایران خود تصمیم بگیرند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 ماه می گذشته خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران که سال 2015 منعقد شده‌است را اعلام کرد و پس از آن فرمان از سرگیری تحریم‌ها علیه‌ ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا در ادامه افزود: «در حال حاضر هیچ بانک اروپایی نمی‌تواند در ایران فعالیت کرده و یا با طرف ایرانی همکاری کند».

وی همچنین گفت: «ما باید توجه کنیم در صورتی که در ایران فعالیت کنیم مدل تجاری بانک سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا به خطر خواهد افتاد».

بانک سرمایه‌گذاری اروپا اخیراً و در پی هشدارها به عمل آمده از هر گونه تعامل با کشورهای غیرمتعهد به کنوانسیون مقابله با پولشویی و مبارزه باتروریسم FATF که ایران از جمله آنها است، خودداری می‌کند.