.
.
.

پوتین: روسیه در جريان جام‌جهانی 25 میلیون بار مورد حمله سایبری قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد کشورش همزمان با میزبانی جام جهانی 25 میلیون بار مورد حمله سایبری قرار گرفت. پوتین از افراد یا برنامه‌هایی که در این حملات دست داشتند، نامی نبرد.

کرملین، کاخ ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه 17 ژوئیه 2018 اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور روز یکشنبه 16 ژوئیه 2018 در دیدار با واحدهای امنیتی خبر داد همزمان با برگزاری جام جهانی 2018 روسیه، کشورش شاهد 25 میلیون حمله سایبری و اعمال تبهکارانه دیگر در بستر رسانه‌ای روسیه قرار گرفته و این حملات به شکل مستقیم یا غیر مستقیم با جام جهانی در ارتباط بوده‌‌اند.

پوتین اطلاعاتی درباره منبع و ماهیت این حملات الکترونیکی که همزمان با جام جهانی صورت گرفته، ارائه نکرد. جام جهانی از 14 ژوئن 2018 تا 15 ژوئیه 2018 در 11 شهر و 12 ورزشگاه مختلف در روسیه برگزار شد.

پوتین در ادامه سخنانش در دیدار واحدهای امنیتی این کشور، گفت: «در پس این موفقیت، کارهای جدی در آماده‌سازی، راه‌اندازی، تحلیل و گزارش صورت گرفته است. ما همه توانمام را به کار بردیم و بالاترین حد تمرکز را داشتیم».

کشورهای غربی روسیه را بارها به دست داشتن در حملات سایبری متهم کرده‌اند. دان کوتس، مدیر سازمان سیا روز یکشنبه 16 ژوئیه هشدار داد که حملات سایبری که ایالات متحده آمریکا را هدف قرار می‌دهد، رو به افزایش است و از سمت روسیه انجام می‌شود. کوتس گفت: «روس‌ها و برخی دیگر می‌کوشند از نقاط ضعف زیرساخت‌های حیاتی ما سوء استفاده کنند».

آمریکا روز جمعه 12 نفر از افراد سازمان اطلاعات روسیه را به نفوذ به کامپیوترهای حزب دمکرات در دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که به پیروزی دونالد ترامپ و شکست هیلاری کلینتون انجامید، متهم کرد. موسکو هرگونه دست داشتن در این موضوع را رد می‌کند. بیانیه اتهام این 12 عضو سازمان اطلاعات روسیه اندکی پیش از دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری آمریکا و رسیه در هلسینکی، پایتخت فنلاند منتشر شد.