.
.
.

ترامپ: آمریکا از تظاهرکنندگان معترض در ایران حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 16 ژوئیه با بیان این‌که از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای (برجام)، ایران شاهد آشوب است، تاکید کرد که واشینگتن از تظاهر کنندگان در این کشور حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «در همه شهرای ایران آشوب است، تورم هم شدید است».

رئیس‌جمهوری آمریکا که پس از دیدارش با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری آمریکا سخن می‌گفت، افزود: «این نظام (ایرانی) نمی‌خواهد بداند که مردم بدانند ما 100 درصد از آن‌ها پشتیبانی می‌کنیم».

او ادامه داد: «در همه جای کشور تظاهرات برگزاری می‌شود... پس از خروجمان از توافق (برجام) خشونت‌هایی روی داد، از این رو خواهیم دید چه پیش می‌آید».

اشاره ترامپ به سلسله اعتراض‌هایی است که در ماه‌های گذشته در مناطق مختلفی از ایران روی داد. آخرین اعتراض‌ها در جنوب ایران علیه کم آبی و آلودگی آب موجود بود. پیش از آن تهران پایتخت ایران و شماری دیگر از مناطق، شاهد تظاهراتی به دلیل افزایش ناگهانی نرخ ارز بود. این اعتراض‌ها بیشتر در بازار روی داد.

مناطق مختلفی از ایران هم شاهد اعتصاب کارگران بود. اعتصاب سراسری کامیونداران از بزرگترین اقدام‌هایی از این دست بود. در ماه دسامبر و ژانویه گذشته نیز، اعتراض‌هایی سراسری در ایران روی داد. ابتدا این اعتراض‌ها علیه اوضاع بد معیشتی بود اما به سرعت معترضان علیه نظام حاکم و شخص علی خامنه‌ای رهبر این کشور شعار سر دادند.

ماه مه گذشته مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایران، حمایت خود را از تظاهر کنندگان ایرانی علیه به تعبیر او «فشا، ظلم و بی لیاقی نظام حاکم» اعلام کرد.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

ترامپ همواره تاکید داشته که توافق هسته‌ای ایران (برجام) کافی نیست و باید مسائل دیگری همچون برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای تهران را در بر بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم