.
.
.

اروپا: حفظ برجام در گرو پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آلمان، بریتانیا و فرانسه سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای با ایران ضمن اظهار پایبندی خود به توافق هسته‌ای با ایران(برجام)، ادامه تلاش‌ها برای حفظ این توافق را منوط به پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم FATF دانستند.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه 16 ژوئیه در گزارشی نوشت: «آلمان، بریتنیا و فرانسه سه کشور اروپایی شرکت کننده در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین، به ایران گفته‌اند برای زنده نگاه داشتن برجام به دنبال ایجاد یک کانال مالی میان بانک مرکزی ایران و بانک‌های خود هستند».

به نوشته این روزنامه، ایجاد این کانال مالی قرار است از طریق فعال کردن حساب‌های بانک مرکزی ایران در بانک‌های= این سه کشور اروپایی انجام شود.

این روزنامه همچنین به نقل از مقامات غربی حاضر در مذاکرات، به نگرانی‌های بانک‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا اشاره کرد و نوشت: «این بانک‌ها هنوز تمایلی از خود برای تعامل با ایران نشان نداده‌اند».

این روزنامه در ادامه نوشت: «با توجه به احتمال تحریم مدیران عامل بانکهای اروپایی و اعضاء هیات مدیره آن‌ها از سوی آمریکا، تضمینی برای موفقیت طرح دولت‌های اروپایی برای ایجاد این کانال مالی وجود ندارد».

وال استریت ژورنال در ادامه ضمن اشاره به اینکه این اقدام در صورت اجرا اولین اقدام عملی اروپا برای تحقق وعده خود به منظور حفظ توافق هسته‌ای با ایران پس از خروج آمریکا خواهد بود، به نقل از مقامات مذکور نوشت: «ایران نیز در مقابل نیاز دارد که قوانینی را به منظور رعایت استانداردهای مطرح شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی FATF تصویب و اجرا کند».

ایران اما تا‌کنون پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم موسوم به FATF و همچنین کنوانسیون پالرمو مربوط به مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی از جمله قاچاق انسان و سلاح را نپذیرفته است.

علی خامنه‌ای رهبر ایران اخیرا به صورت علنی با پیوستن ایران به این کنوانسیون‌ها مخالفت کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ایران نیز به بهانه «مغایرت با شرع و وجود اشکال» از مخالفت این شورا با تصویب دو لایحه مربوط به این دو کنوانسیون‌ خبر داد.

ماه مه گذشته مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایران، حمایت خود را از تظاهر کنندگان ایرانی علیه به تعبیر او «فشا، ظلم و بی لیاقی نظام حاکم» اعلام کرد.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

ترامپ همواره تاکید داشته که توافق هسته‌ای ایران (برجام) کافی نیست و باید مسائل دیگری همچون برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای تهران را در بر بگیرد.