.
.
.

مرده‌ای که 180 سال است در نشست‌ها حاضر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جرمی بنتام، فیلسوف، حقوق‌دان و مصلح اجتماعی انگلیسی است که علیرغم گذشت 186 سال از وفاتش کماکان در جلسات و نشست‌های مختلف در این کشور حضور می‌یابد. او باور داشت حضورش می‌تواند در زمینه‌های اخلاق، حقوق و برابری الهام‌بخش حاضران باشد.

از بنتام با نام پدر نظریه فایده‌محوری معاصر یاد می‌کنند. او همچنین با پرداختن به وکالت، توانست نام خود را به عنوان یکی از 10 وکیل مشهور تاریخ بشریت ثبت کند. او قوانین اصلاح‌گرانه متعددی در زمان خود پیشنهاد داد که پایان برده‌داری، لغو مجازات اعدام و شکنجه، جدایی دین از سیاست از جمله است. بنتام همچنین برای وضع قوانینی که آزادی بیان، برابری زن و مرد و همچنین حقوق حیوانات را تضمین می‌کند، کوشید.

این فیلسوف انگلیسی در سال 1769 و زمانی که 21 سال داشت، وصیت کرد جسدش پس از مرگ توسط دکتر جورج فوردایس، پزشک نامدار آن زمان کالبدشکافی شود. او در سال 1830 نیز وصیت کرد جسدش پس از مرگ توسط دکتر توماس ساوث‌وود سمیت مومیایی شود تا به عنوان نماد و الهام‌بخش باقی بماند. او خواست جسد مومیایی‌شده‌اش روی یک صندلی متحرک قرار داده شود و به جلسات حوزه اخلاقیات برده شود. براساس نظریه فایده‌محوری او اعتقاد داشت جسد مومیایی‌شده‌اش افراد حاضر در این جلسات را ترغیب خواهد کرد.

جرمی بنتام در 6 ژوئن 1832 در 84 سالگی درگذشت و سه روز پس از مرگ و دکتر توماس ساوث‌وود سمیت جسدش را کالبدشکافی کرد. سمیت پس از آن همه اعضای بدن بنتام را جدا کرد و تنها استخوان‌ها و سر را نگاه داشت و قسمت‌های تخلیه شده جسد را با کاه و ماده ضدعفونی‌کننده پر کرد و بر تن آنها لباس پوشاند.

دکتر سمیت برای مومیایی کردن سر بنتام با استفاده از روشی که مردم بومی مائوری در نیوزلند به کار می‌گرفتند، روی آورد و مایعات سر را تخلیه کرد و از اسید فسفر برای مومیایی کردن استفاده کرد. این کار نتیجه معکوس داد و سبب بدشکل شدن سر جرمی بنتام شد. این موضوع دکتر سمیت را به ساختن سر جدیدی از موم و قرار دادن آن روی جسد بنتام وا داشت. سر اصلی نیز در یک ظرف شیشه‌ای در کنار جسد قرار داده شد.

جسد مومیایی‌شده این فیلسوف انگلیسی در نشست‌ها و جلسات متعددی حضور یافت و در سال 1850 برای تقدیر از تلاش‌های علمی و اجتماعی‌اش به دانشگاه لندن منتقل شد. او در دانشگاه لندن، در یک جعبه چوبی روی یک صندلی قرار گرفت تا همگان او را ببینند. تا پیش از آغاز قرن بیستم بنتام در نشست‌های متعددی در دانشگاه لندن حاضر شد.

در همین دوران بسیاری از دانشجویان سر بنتام را ربوده در جشن‌های هالووین به کار بردند. برخی از آنها نیز در ساعات استراحت با سر بنتام فوتبال بازی می‌کردند.

در سال 1975 سر اصلی ربوده شد و سارقان در ازای پس دادن آن درخواست مبلغ مالی هنگفتی کردند، اما پس از یک ماه پلیس سر این فیلسوف را در شهر آبردین اسکاتلند یافت و آن را به مکانش بازگرداند.

در سال 2013 جسد جرمی بنتام بار دیگر از صندوق محل نگهداری خارج شده و در جلسه هیات امنای دانشگاه به عنوان مهمان افتخاری بدون حق رای شرکت داده شد. در سال 2017 نیز دی‌ان‌ای جرمی بنتام در اختیار برخی پزشکان قرار داده شد تا احتمال ابتلای او به اوتیسم بررسی شود.