.
.
.

با کراوات خوشتیپ می‌شوید ولی خون کمتری به مغزتان می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پژوهشگران بیمارستان شلسویگ هولشتاین آلمان دریافتند که بستن کراوات می‌تواند روند خونرسانی به مغز را مختل کرده و سبب رسیدن خون کمتری به مغز افراد شود.

این پژوهش علمی که در فصلنامه Neuroradiology منتشر شد نشان داد که گره کراوات به سیاه‌ر‌گ‌های وداج و سرخ‌رگ‌های کاروتید فشار آورده و سبب شود خون کمتری به مغز برسد.

سیاه‌ر‌گ‌های وداج که از آنها با نام ورید ژوگولار نیز یاد می‌شود، دو سیاه‌رگ اصلی هستند که در دو طرف گردن قرار گرفته و وظیفه‌ خون‌رسانی به مغز، سر و صورت را بر عهده دارند. سرخ‌رگ‌های کاروتید نیز در گردن عبور کرده و خون مورد نیاز برخی قسمت‌های مغز را تامین می‌کنند.

در این مطالعه، پژوهشگران بیمارستان شلسویگ هولشتاین آلمان 30 داوطلب را مورد بررسی قرار دادند. نصف این افراد کراوات بسته و نصف دیگر این کار را نکردند. پژوهشگران سپس از هر دو گروه تصاویر ام‌آر‌آی تهیه کرده و نتایج را مطالعه کردند. نتایج این بررسی نشان داد که بستن کراوات سبب می‌شود، روند خون‌رسانی به مغز به شکل کاملا چشمگیری کاهش یابد.

پزشکان شرکت‌کننده در این تحقیق گفتند که لباس رسمی بسیاری از شرکت‌ها و مشاغل، افراد را ملزم به بستن کراوات می‌کند. این در حالی است که هیچ‌کس به عواقب این «خفگی اجتماعی قابل قبول» نمی‌اندیشد