.
.
.

این 5 کار را بکنید تا پیر نشوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیری، ناتوانی، از کارافتادگی و بیماری کابوس مشترک همه انسان‌ها هستند و هر کسی می‌کوشد به سهم خود راهی بیابد که خود، اطرافیان و یا جهان را از پیری و عوارض آن مصون دارد. با همه این احوال پیری یک واقعیت ناگزیر است که دیر یا زود خواهد آمد ولی حالا دانشمندان راهی یافته‌اند که فرا رسیدن پیری را به تاخیر می‌اندازد.

دانشمندان دانشگاه هاروارد آمریکا می‌گویند که انجام 5 کار صحیح می‌تواند طول عمر افراد را تا 10 سال بیشتر کند.

در این پژوهش دانشمندان دانشگاه هاروارد 44 هزار و 354 زن و 78 هزار و 865 مرد را مورد بررسی قرار داده و تاثیرات این 5 اقدام مفید بر روی طول عمر آنها را مطالعه کرده‌اند.

میانگین عمر افرادی که این اقدامات را در زندگی انجام نمی‌دهند 50 سال است که زنان می‌توانند تا 29 سال بیش از آن و مردان تا 26 سال بعد از آن عمر کنند. این در حالی است که در میان افرادی که این عادات مثبت را در زندگی رعایت کرده‌اند، زنان تا 43 سال بعد از 50 سالگی و مردان تا 38 سال پس از 50 سالگی عمر می‌کنند.

سیگار نکشید

اگر شما سیگاری نیستید، سعی کنید این عادت مثبت را نگاه دارید. براساس مرکز مبارزه با بیماری‌ها در آمریکا سیگار کشیدن دلیل اصلی بیماری‌ها و مرگ‌ومیرهای قابل پیشگیری در آمریکاست. سالانه 480 هزار نفر در آمریکا بر اثر مصرف سیگار می‌میرند.

الکل نخورید

بنابراعلام مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا مصرف الکل باعث ایجاد مشکلات جدی در قلب و بروز سرطان‌ها می‌شود. مرگ و میر در نتیجه رانندگی تحت تاثیر الکل و همچنین خشونت و رفتارهای خطرساز از جمله آثار منفی نوشیدنی‌های الکلی است.

مراقبت وزن خود باشید

پزشکان توصیه می‌کنند که حجم توده بدن افراد (BMI) باید بین 18.5 تا 24.9 بماند. شاخص بی‌ام‌آی از طریق تقسیم وزن بدن فرد به کیلوگرم بر اندازه فرد بر حسب متر به توان 2 محاسبه می‌شود. نامتعادل بودن این شاخص می‌توان بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت، فشار خون و سرطان را در پی داشته باشد.

خوب غذا بخورید

داشتن یک رژیم غذایی متعادل که حاوی غذاهای سرشار از مواد غذایی باکیفیت باشد، به فرد کمک می‌کند به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت کند. خوردن حبوبات، میوه‌جات، سبزیجات، لبنیات کم‌چرب، گوشت‌های کم‌چربی و کاهش مصرف چربی‌ها، شیرینی‌جات و نمک می‌تواند یک رژیم غذایی مناسب و متعادل برای انسان به شمار آید.

روزی نیم ساعت ورزش کنید

براساس اعلام وزارت بهداشت و خدمات اجتماعی آمریکا افراد بالغ که فعالیت کافی دارند، بدن سالم‌تری داشته و بدون در نظر گرفتن جنسیت یا نژادشان در مقایسه با افراد بی‌تحرک، کمتر در معرض بیماری‌های مزمن قرار دارند. توصیه می‌شود افراد به طور مستمر فعالیت بدنی داشته باشند. پزشکان توصیه می‌کنند افراد باید 150 دقیقه در هفته که معادل 20 دقیقه در روز است، پیاده‌روی کنند یا اینکه 75 دقیقه در هفته که معادل 25 دقیقه در روز (3 روز در هفته) است، بدوند. تمرین‌های تقویت عضلات مانند وزنه زدن نیز بین یک تا دو بار در هفته توصیه می‌شود. به گفته پژوهشگران دانشگاه یونگ، این سطح از ورزش می‌تواند روند پیری را در سلول‌های بدن انسان کُندتر کند.