.
.
.

تصويرى..خودروها با حرکت در این خیابان شارژ می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مهندسان سوئدی در حال تجربه یک فناوری جدید هستند که به خودروهای در حال حرکت در یک خیابان یا بزرگراه این امکان را می‌دهد که در حین حرکت شارژ شوند. این کار از طریق اتصال خودروها به یک ریل جاگذاری شده در مسیر ممکن خواهد شد.

این طرح فناورانه بخشی از تلاش‌های سوئد برای پایان دادن به استفاده از سوخت‌های فسیلی و جایگیزینی آن با سوخت تجدیدپذیر تا آغاز سال 2030 است. سوئد برای تحقق این هدف و پایان دادن به سوخت فسیلی، برنامه‌ها و طرح‌های متعددی در دست اجرا دارد.

طرحی که براساس آن خودروها در حال حرکت شارژ شوند eRoadArlanda نامگذاری شده است و انرژی الکتریسیته از طریق یک بازوی الکتریکی که در زیر خودرو نصب شده، از جاده به باطری‌های خودرو منتقل می‌شود. با اینکه این طرح در ابتدا برای شارژ مجدد کامیون‌هایی که با انرژی الکتریسیته کار می‌کنند، طراحی شده بود، اما می‌تواند انرژی مورد نیاز خودروهای کوچک و سواری را نیز تامین کند.

با نزدیک شدن خودرو به ریل جایگذاری شده در جاده، حسگرهای خودرو بازوی الکتریکی را از زیر خودرو خارج کرده و آن را به ریل برقی متصل می‌کنند. انعطاف‌پذیری بازوی الکتریکی به خودرو امکان جابجایی در جاده، بدون جدا شدن از ریل را می‌دهد و این امر مانع قطع شدن ارتباط با منبع انرژی و مختل شدن روند شارژ را فراهم می‌کند.

هانس سال مدیر پروژه eRoadArlanda گفت: «یکی از مهم‌ترین موضوعات عصر ما، موضوع حمل و نقل زمینی بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی است. ما در حال حاضر برای حل این مشکل راه حلی داریم و این فوق‌العاده است.»

سال افزود:«سوئد در زمینه استفاده از این تکنولوژی پیشرو است وامیدواریم این فناوری به دیگر مناطق جهان نیز ارسال شود.»

این طرح به مدت دو سال به آزمایش گذاشته خواهد شد تا شیوه عملکرد آن در شرایط آب و هوایی مختلف و میزان موفقیت آن سنجیده شود. شرکت سازنده می‌گوید که برف و باران نمی‌تواند مشکلی در این زمینه ایجاد کند و در سال گذشته این طرح با موفقیت آزمایش شده است.

این پروژه در 11 آوریل 2018 از سوی لینا اریکسون، مدیر حمل و نقل سوئد و توماس اینیروت، وزیر زیرساخت‌های این کشور افتتاح شد.