.
.
.

تلاش جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا برای قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، بار دیگر تلاش‌های خود را برای قرار دادن گروه اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسیون فرعی امنیت ملی در مجلس نمایندگان آمریکا، پنجشنبه 12 ژوئیه بار دیگر این پیشنهاد را بررسی کرد. در این جلسه، اختلاف نظر میان جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها، به وضوح دیده شد.

رون دسانتیس نماینده جمهوری‌خواه و رئیس کمیسیون فرعی امنیت ملی در ابتدای جلسه این کمیسیون، به «گذشته بلندمدت تندروی در اندیشه که بر پایه آن گروه اخوان المسلمین تاسیس شد» اشاره کرد و گفت: «اخوان المسلمین گروهی جهادی است که در 70 کشور شاخه دارد و برخی از این شاخه‌ها تروریستی هستند».

او افزود که قرار دادن گروه اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی، چند سال در کنگره مورد بررسی قرار گرفت. او همچنین از سیاست دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا تشکر کرد که سیاست دولت باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق در تعامل با گروه اخوان المسلمین به عنوان متحدی احتمالی را کنار گذاشت. او ادامه داد که مساله اکنون حجم این رده بندی است «آیا باید از راه وزارت امور خارجه صورت گیرد یا وزارت خزانه‌داری؟»

همچون سپاه پاسداران

این مساله یادآور موضوعات مشابهی است که در ارتباط با سپاه پاسداران ایران مطرح شد. وزارت خزانه‌داری آمریکا این نهاد نظامی ایران را از ماه اکتبر 2017، در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد؛ اقدامی که راه را برای اعمال تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران و گروه‌ها و افراد مرتبط با آن را ممکن ساخت.

اما قرار دادن نهادها و گروه‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا باعث می‌شود تحریم‌های شدیدتری علیه این گروه‌ها و نهادها و هر کس به تعاملی با آن‌ها دست بزند، اعمال شود. همچنین هر نهاد یا شخصی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به این گروه‌ها و نهادها کمک کند، به اتهام «کمک مالی به تروریسم» تحت پی‌گرد قضایی قرار می‌گیرد.

کمیسیون فرعی امنیت ملی مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه پنجشنبه خود، در جریان نظارت شماری از کارشناسان گروه اخوان المسلیمن و تشکیلات وابسته به آن قرار گرفت. هلیل فردکین از انستیتوی هادسون گفت: «نام گذاری جلسه با عنوان تهدید جهانی ناشی از گروه اخوان المسلمین، صحیح است زیرا این گروه می‌خواهد جهانی و تهدیدی برای دیگران باشد». او افزود: «اخوان المسلمین به برنامه‌ای سیاسی و دینی پایبند است و در جوهره خود، با دیگر نظام‌های سیاسی دشمن است». او تاکید کرد که اخوان المسلمین نظام سیاسی آمریکا را نمی‌‎پذیرد.

پیشنهادها

جاناتان شانزر از انستیتوی دفاع از آزادی‌ها هم گفت: «اندیشه اخوان المسلیمن دشمن خارجی‌ها، متعصب و فراگیر است» او با اشاره به این‌که برخی از کشورها از اخوان المسلمین حمایت می‌کنند، از ایالات متحده خواست با ترکیه و قطر درباره حمایت‌شان از این گروه مذاکره کند. او گفت: «ترکیه و قطر از گروهی تندرو حمایت می‌کنند که دشمن ایالات متحده است».

او البته قرار دادن گروه اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی را «دشوار» دانست، اما پیشنهاد داد که گروه‌های مرتبط با آن که اقداماتی خشن انجام می‌دهند، در فهرست گروه‌های تروریست قرار گیرند و وزارت خزانه‌داری تحریم‌هایی علیه نهادها و افراد مرتبط با این گروه اعمال کند.

اختلاف میان جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها

این جلسه بار دیگر اختلاف سیاستمداران آمریکایی را درباره موضوع گروه اخوان المسلمین نشان داد. جمهوری‌خواهان به طور کلی این گروه را تهدید می‌دانستند و تاکید می‌کردند که باید با آن برخوردی شدید داشت. در حالی که دمکرات‌ها سعی می‌کردند اخوان المسلمین را از خشونت مبرا کنند و تقصیر را بر گردن گروه‌های تایید کننده آن بیاندازند.

استیون لینش نماینده ارشد دمکرات در کمیسیون، نسبت به قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی «و پیامدهای منفی آن بر امنیت آمریکا و تعامل با برخی کشورها» هشدار داد و سخنان رکس تیلرسون وزیر امور خارجه سابق آمریکا را گواهی برای نظرات خود دانست.

دانیل بنجامین که در دولت اوباما تا سال 2012 هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت امور خارجه امریکا بود هم ابراز عقیده کرد که اخوان المسلمین، تشکیل دهنده تهدیدی جهانی نیست. او گفت: «بسیاری از گروه‌های متولد شده از دل اخوان المسلمین از دمکراسی حمایت کرده و با خشونت مخالف هستند».

او افزود: «اخوان المسلمین از دهه هفتاد قرن گذشته، خشونت را کنار گذاشت و تا کنون چیزی نیست که ثابت کند از این شیوه خود عقب نشینی کرده باشد».