.
.
.

ترامپ: ایران اکنون بیشتر از گذشته به ما احترام می‌گذارد؛ روزی به توافق خواهم رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه 12 ژوئیه تاکید کرد که ایران اکنون «با احترامی بسیار بیش از گذشته» با ایالات متحده تعامل می‌کند و انتظار می‌رود دو طرف به نوعی از توافق دست یابند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ در کنفرانسی خبری در حاشیه نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل گفت: «روزی خواهد رسید که ایران با من تماس بگیرد و خواستار گفت‌وگو برای دست‌یابی به توافقی شود. ما این کار را خواهیم کرد».

ترامپ با اشاره به ایرانی‌ها افزود: «می‌دانم که مشکلات زیادی دارند و اقتصادشان در حال فروپاشی است. آن‌ها اکنون رنج زیادی می‌کشند».

رئیس‌جمهوری آمریکا به اقدام ماه مه خود از خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و صدور دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور اشاره می‌کند. در پی اقدام ترامپ، بسیاری از شرکت‌های خارجی به ویژه اروپایی که پس از توافق هسته‌ای در سال 2015 به بازار ایران رفته بودند، از این کشور خارج شدند.

او با اشاره به دیدار پیش‌روی‌اش با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه گفت که در این دیدار «چند موضوع» مورد بحث قرار گرفت که دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، ماجرای شبه جزیره کریمه و بحران سوریه، از جمله آن‌ها است.

ترامپ تاکید کرد که در مذاکراتش با پوتین، مسائل مرتبط با عدم گسترش اسلحه، تمدید معاهده ستارت و نقض معاهده اسلحه اتمی و میان برد توسط روسیه را مطرح خواهد کرد. او افزود: «می‌خواهیم بدون سخن گزافه وارد جلسه شویم. می‌خواهیم درباره سوریه بگویم، درباره دخالت صحبت خواهیم کرد... از اوکراین حرف خواهیم زد».

ترامپ با بیان این که پوتین «رقیب» است نه «دشمن» گفت: «او رقیب است، آیا دشمن من است؟ او دشمن من نیست. امیدوارم روزی به دوست ما تبدیل شود. او روسیه را نمایندگی می‌کند و من ایالات متحده را».

بیشترین بازدید موضوعات مهم