.
.
.

برای بهبود عملکرد سیستم عروقی بدن این نوشیدنی را بنوشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک پژوهش جدید در بریتانیا نشان داد که نوشیدن نوشیدنی توت قرمز می‌تواند در کوتاه مدت باعث بهتر شدن عملکرد سیستم عروقی بدن انسان می‌شود.

این یافته‌ها بخشی از پژوهشی است که دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه کینگز کالج لندن انجام داده و نتایج آن در شماره اخیر فصلنامه علمی Archives of Biochemistry and Biophysics منتشر شد.

در این مطالعه، پژوهشگران 10 نفر از مردان 18 تا 35 ساله را مورد بررسی قرار داده و با گروهی دیگر از افراد مورد مقایسه قرار دادند. افراد گروه اول بین 200 تا 400 میلی‌گرم نوشیدنی توت غنی شده با ترکیب پلی‌فنل نوشیدند و اعضای گروه دوم نوشیدنی‌های دیگری دریافت کردند.

بررسی‌ها نشان داد آثار مثبت نوشیدنی توت قرمز روی عملکرد سیستم عروقی، پس از حدود 2 تا 24 ساعت، در افراد گروه اول نشان داد. پژوهشگران همچنین دریافتند احتمال ابتلای این افراد به آنوریسم یا رگ‌برآمدگی در مقایسه با گروه دوم کمتر است. رگ‌برآمدگی که اشاره به بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیوار یک سرخ‌رگ بر اثر ضعف دیواره آن سرخ‌رگ دارد، یک علامت بیولوژیک خطرناک درباره بیماری‌های قلبی و سیستم عروقی است.

به گفته دانشمندان تنها پس از دو ساعت بعد از نوشیدن نوشیدنی توت قرمز، علائم بهبود عملکرد سیستم عروقی در افراد ظاهر شده و تا 24 ساعت باقی می‌ماند.

دکتر آنا رودریگز ماتیوس، مدیر این پژوهش گفت: «توت سرشار از یکی از ترکیبات پلی‌فنل به نام ellagitannins است. این ترکیب که در توت قرمز به وفور وجود دارد، نقش مهمی در بهبود عملکرد سیستم عروقی انسان دارد. نتایج این پژوهش نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد تا با بررسی افراد بیشتر، مشخص شود آیا این امر می‌تواند در طولانی مدت به سلامتی انسان کمک کند.»

براساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیماری‌های قلب و عروق مهم‌ترین سبب مرگ و میر در جهان است. آمار مرگ بر اثر این بیماری‌ها بیش از آمار مرگ بر اثر دلایل دیگر است.

سالانه 17.3 میلیون نفر در جهان به دلیل مشکلات ناشی از بیماری‌های قلب و عروق جان خود را از دست می‌دهند. این رقم معادل 30 درصد کل مرگ و میرهای جهان است. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 آمار سالیانه مرگ و میر بر اثر بیماری‌های قلب و عروق به 23 میلیون نفر در سال برسد.