یک بطری آب می‌تواند خودروی شما را به آتش بکشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اینکه افراد در روزهای گرم تابستان یک بطری آب به همراه داشته‌ باشند، امر عادی است. گذاشتن یک بطری آب درون خودرو نیز چیزی نیست که توجه کسی را به خود جلب کرده و مایه نگرانی شود ولی حقیقت امر اینگونه نیست. یک بطری آب در روزهای گرم تابستان می‌تواند به ایجاد آتش‌سوزی و سوختن خودرو منجر شود.

شیشه‌های پلاستیکی آب معدنی نور خورشید را جذب کرده و به مانند یک ذره‌بین عمل می‌کنند. با متمرکز شدن نور در یک نقطه و ایجاد حرارت کافی اشیاء قابل سوختن در خودرو مانند اشیاء پلاستیکی یا روکش‌های صندلی‌ها شروع به سوختن می‌کنند. این آتش‌سوزی اگر کنترل نشود، پس از دقایقی کوتاه کل خودرو را به آتش خواهد کشید.

اداره برق ایالت آیداهو آمریکا فیلمی را منتشر کرد که یک بطری آب معدنی به همین روش و در نتیجه گرمای شدیدی که ایجاد کرد، صندلی پشتی یک خودرو را سوراخ کرد.

همزمان با بازی‌های جام جهانی روسیه، یک شرکت آب معدنی این کشور، بطری‌های آب معدنی را به شکل توپ فوتبال به بازار عرضه کرد. به گزارش وبگاه Fontanka Ru این طرح جدید برای بشکه‌های آب معدنی به شدت خطرناک است، زیرا که به مانند یک عدسی دقیق عمل کرده و شدت نور و گرمایی که ایجاد می‌کند، حتی می‌تواند کفپوش‌های چوبی منازل را سوراخ کرده و به آتش بکشد.

پرفسور اوادیل مادن، دانشمند مواد شناس مرکز Getty Conservation (GCI) در لوس‌آنجلس گفت:«یک طیف نور از فوتون‌های متعددی تشکیل شده است. این ساختارهای اتمی در یک خط مستقیم حرکت می‌کنند. ذره‌بین‌ها و عینک‌ها با تعیین مسیر فوتون‌ها، آنها را در یک نقطه معین به هم نزدیک کرده یا به هم می‌رسانند. این امر می‌تواند منجر به بهتر دیده شدن اشیاء شود. اما این موضوع می‌تواند به تمرکز مقدار زیادی نور، به مقداری که انرژی لازم برای آتش گرفتن اشیاء قابل اشتعال لازم است، را نیز فراهم کند.»

مایکل دوتری، متخصص شیمی در مرکز Getty Conservation (GCI) و همکار پرفسور مادن نیز گفت: «نور خورشید حتی پس از عبور از شیشه پنجره خودرو، انرژی معادل 600 وات بر هر متر مربع به صندلی‌ها وارد می‌کند. این انرژی معادل گرمایی است که یک بخاری برقی کوچک تولید می‌کند، اما روی نقطه‌ای کوچکتر از یک میلی‌متر متمرکز است.»

دوتری افزود: «نور متمرکز شده خورشید، می‌تواند تنها در چند ثانیه ماده فنیل که معمولا روکش‌های خودروها از آن ساخته می‌شود را به درجه احتراق برساند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید