فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روس‌ها رکورد سرعت در فضا را شکستند: 3 ساعت و 40 دقیقه تا ایستگاه فضایی

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  یک فضاپیمای باربری روسیه روز سه‌شنبه 10 ژوئیه 2018 توانست با شکست رکورد سرعت در فضا، فاصله‌ای را که برای طی آن دو روز زمان نیز بود، در عرض 3 ساعت و 40 دقیقه طی کند و به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد.

  بنابراعلام روسکاسموس، سازمان فضایی فدرال روسیه، فضاپیمای پروگرس ام‌اس 09 سوار بر یک موشک سایوز 2.1 ای روز دوشنبه 9 ژوئیه ساعت 21 و 51 دقیقه به وقت گرینوویچ پایگاه فضای بایکونور در قزاقستان را ترک کرد و در ساعت 1 و 31 دقیقه روز سه‌شنبه 10 ژوئیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

  سفرهای عادی به ایستگاه فضایی بین‌المللی که در ارتفاع 400 هزار کیلومتری سطح زمین قرار دارد، به طور معمول دو روز به طول می‌انجامد و فضاپیما در این فاصله 34 بار دور زمین می‌چرخد و پس از آن از میدان جاذبه زمین خارج می‌شود.

  رکورد سریع‌ترین مسیر رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی در سفرهای سریع‌السیر پیش از این 5 ساعت و 39 دقیقه بود و در آن فضاپیما 4 بار دور زمین چرخیده بود. اما در پرواز روز سه‌شنبه این مسیر طی تنها 3 ساعت و 40 دقیقه طی شد و فضاپیمای پروگرس ام‌اس 09 تنها دو بار دور زمین چرخید.

  الکساندر کالری، یکی از مقامات سازمان فضایی فدرال روسیه به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت که موفقیت در این سفر فضایی امکان مسافرت‌های سریع‌السیر برای انسان را فراهم می‌کند.

  تبلیغات