فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ابراز نگرانی ناتو از فعالیت‌های ایران در بی‌ثبات کردن خاورمیانه

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) چهارشنبه 11 ژوئیه، نگرانی خود را از «فعالیت‌های بی ثبات کننده» ایران در منطقه خاورمیانه ابراز کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، سران کشورهای عضو پیمان ناتو در نشست خود در بروکسل، از «آزمایش‎های موشکی تهران» هم ابراز نگرانی کردند.

  رهبران حاضر در این نشست همچنین بر پایبندی خود به اهداف ترسیم شده در هزینه‌های مورد توافق دفاعی تاکید کردند و افزودند که در نگرانی‌هایشان از تهدیدهای ناشی از روسیه، ایران و کره شمالی، هم نظر هستند.

  در اشاره‌ای صریح به انتقادهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهایی در ناتو که هزینه کمی برای دفاع می‌کنند، بیانیه نشست سران تصریح کرد: «ما به بهبود تعادل مشارکت در هزینه‌ها و مسئولیت‌های عضویت در پیمان ناتو پایبندیم».

  سران ناتو با ابراز نگرانی از فعالیت‌های اخیر روسیه، تاکید کردند که این فعالیت‌ها بر ثبات و امنیت تاثیر می‌گذارد. آن‌ها افزودند که با ارزیابی‌های بریتانیا مبنی بر این‌که روسیه عامل حمله با گاز اعصاب به سرگئی اسکریبال جاسوس سابق روس در شهر سالزبری بریتانیا است، همراهند.

  رهبران ناتو همچنین با دعوت از مقدونیه برای آغاز مذاکرات پیوستن به این پیمان، موافقت کردند.

  از سویی ترامپ پیشنهاد داد تا کشورهای عضو ناتو، هزینه‌های نظامی خود را به نسبت 4درصد از درآمد ملی، یا به عبارتی دو برابر برنامه‌ای که تا سال 20124 پیش‌بینی شده، افزایش دهند.

  ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت که ترامپ در سخنرانی خود در بروکسل گفته است: «پیشنهاد می‌کنم کشورهای عضو نه تنها به تعهد خود در اختصاص 2 درصد از درآمد ملی به هزینه‌های دفاعی پایبند باشند، بلکه آن را به میزان 2 درصد افزایش دهند».

  او توضیح داد که ترامپ سال گذشته نیز همین پیشنهاد را در نشست سران ناتو مطرح کرده بود.

  او ادامه داد که ترامپ می‌خواهد شرکای آمریکا سهم بیشتری از مسئولیت را تحمل کرده و به تعهدات اعلام شده خود پایبند باشند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران