.
.
.

آمریکا خواستار مخالفت آلمان با درخواست تهران برای انتقال پول نقد به ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریچادر گرینیل سفیر واشینگتن در برلین از آلمان خواست با درخواست تهران برای خارج کردن 300 میلیون یورو اموال ایران که در حسابی در یکی از بانک‌های هامبورگ به ودیعه گذاشته شده، مخالفت و با اجرای تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، این اموال را بلوکه کند.

گرینیل در مصاحبه با روزنامه آلمانی «بیلد» گفت که دولت آمریکا از تلاش‌های تهران برای انتقال میلیون‌ها یورو به ایران، بسیار نگران است.

پیش از این روزنامه «بیلد» به نقل از شماری از مسئولان در دولت آلمان گزارش داده بود که تهران در آستانه حواله کردن 300 میلیون یورو از «بانک بازرگانی اروپایی-ایرانی» Eihbank به داخل ایران بود.

به نوشته این روزنامه، دلیل این اقدام نگرانی مسئولان تهران از این مساله است که پس از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا در ماه اوت آینده، ایران از دسترسی به این اموال منع شود.

در بخش دیگری از گزارش بیلد آمده است که ایران به بهانه تأمین ارز سفرهای خارجی شهروندان خود از سازمان نظارت بر فعالیت‌های مالی آلمان خواسته بود تا مجوز انتقال 300 میلیون یورو موجودی حساب خود را به صورت پول نقد دریافت کند.

در همان روز وزارت دارایی آلمان اعلام کرد که درخواست ایران را بررسی خواهد کرد؛ مساله‌ای که سفیر آمریکا را بر انداشت تا خواستار پاسخ منفی آلمان به این درخواست ایارن شود. او گفت: «از عالی‌رتبه‌ترین مقام‌های آلمانی می‌خواهیم دخالت کرده و مانع از اجرای این برنامه شوند».

پیش از این سازمان قرضه آلنان اعلام کرده بود از ماه ژوئیه جاری، همه معاملات مالی با ایران را متوقف می‌کند.

روزنامه «واشینگتن تایمز» گزارش داد که ریچارد گرینیل پس از آن‌که اخیرا به عنوان سفیر در برلین گمارده شد، یکی از نخستین اقدام‌های رسمی‌‌اش درخواست از شرکت‌های آلمانی برای توقف تعامل با نظام ایران بود و آن را «نظامی جنایتکار و حامی تروریسم» توصیف کرد.

همه این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که واحد پول ایران شاهد سقوط بی سابقه ارزش در مقابل ارزهای خارجی است تا جایی که علی خامنه‌ای رهبر ایران از حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور خواست تحقیقی در این زمینه انجام داده و به او ارائه دهد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز روز دوشنبه 9 ژوئیه با بیان این‌که کشورش همچنان به توافق اتمی با ایران پایبند است، گفت که شرکت‌ها آزاد هستند تا بر سر ادامه فعالیت در ایران خود تصمیم بگیرند.