.
.
.

ترامپ: شرکت‌های اروپایی در صورت تعامل با ایران مجازات خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا یکشنبه یکم ژوئیه اعلام کرد کشورش شرکت‌های اروپایی را در صورت تعامل با ایران مجازات خواهد کرد.

ترامپ در پاسخ به سؤالی در برنامه «ساندی مورنینگ فیوچر با ماریا بارتیرومو» که از شبکه فاکس نیوز پخش می‌شود درباره این‌که آیا شرکت‌های اروپایی در صورت تعامل با ایران مجازات خواهند شد؟، گفت: «بله، به طور حتم. این چیزی است که ما آن را به طور قطع انجام خواهیم داد».

پیش از این رودی جولیانی، مشاور حقوقی رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه 30 ژوئن به شدت کشورهای اروپایی را که همچنان به روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران ادامه می‌دهند، مورد انتقاد قرار داد و گفت: «کشورهایی که تا کنون از ایران حمایت کرده و به روابط تجاری و اقتصادی خود با آن ادامه داده و با این کشور همکاری می‌کنند، به نظامی پول پرداخت می‌کنند که زنان و کودکان را از حقوق خود محروم می‌کند و مردم را به خاطر داشتن عقیده یا تفکرات دینی متفاوت می‌کشد».

جولیانی در این باره این پرسش را مطرح کرد که چگونه است اروپایی‌هایی که ادعای مبارزه با تروریسم دارند به نظامی پول می‌رسانند که خود «حمایت کننده تروریسم» است؟

سخنان ترامپ در حالی مطرح می‌شود که برخی کشورهای اروپایی در حال مذاکره با آمریکا برای معاف شدن شرکت‌هایشان از تحریم‌های واشینگتن علیه ایران بودند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای به ایران که سال 2015 منعقد شد، خارج می‌شود.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

ترامپ در سخنان خود نظام ایران را «جنایتکار» توصیف کرد که با اقدام‌های خود، خاورمیانه را شعله‌ور کرده است. او همچنین ایران را به پشتیبانی از گروه‌های تروریستی متهم کرد.

او به توافق هسته‌ای منعقد شده با ایران در سال 2015 اشاره کرد و گفت که توافق هسته‌ای با ایران باید آمریکا و متحدانش را از خطر سلاح اتمی ایران حفظ کند اما این توافق به ایران اجازه داد تا به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد و به آستانه تولید بمب اتم برسد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.