.
.
.

وزارت خارجه آمریکا ایران را به «قاچاق انسان» متهم کرد

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا به اعزام کودکان افغان به سوریه توسط سپاه اشاره شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالیانه‌ خود که درباره «قاچاق انسان» ارائه داه است، ایران را به قاچاق کودکان و اعزام آنها به جنگ متهم کرده است.

این وزارت در گزارش خود به کودکان افغانی اشاره کرده که بوسیله سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران برای جنگ فرقه‌ای به سوریه اعزام شدند و بسیاری از آنها در سوریه کشته می‌شوند.

در این گزارش ایران در رده‌ کشورهایی است که در قاچاق «کودکان» و فاصله انداختن بین آنها و والدینشان فعالیت دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده متحده در این گزارش به والدین کودکان این کشورها به شدت هشدار داده که فرزندان خود را در مرزها به دست قاچاقچیان رها نکنند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که بر اساس شواهد، کودکانی که بدون همراهی والدین سعی در عبور غیرقانونی از مرزها دارند، طعمه‌ی «قاچاقچیان انسان» می‌شوند.

ایران، نیجریه، سومالی، سودان جنوبی، سوریه، یمن، برمه، جمهوری دمکراتیک کنگو، عراق، مالی و نیجر از جمله کشورهایی هستند که در گزارش وزارت خارجه آمریکا نامی برجسته در «قاچاق انسان» دارند.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است که جمهوری اسلامی ایران نو جوانان افغان که ساکن ایران هستند را به «زور» به جبهه‌های جنگ فرقه‌ای در سوریه اعزام می‌کند.

گفتنی است که ایران با بسیج و آموزش نوجوانان شیعه افغان، پاکستانی و عراقی آنها را برای جنگ فرقه‌ای به سوریه اعزام می کند.

مخالفان عراقی چندین بار ویدیوهایی را پخش کردند که در آن تعدادی از نوجوانان و کودکان افغان را نشان می دهند که توسط مخالفان سوری به اسارت درآمدند. این کودکان در مصاحبه‌ها اعتراف کردند که سپاه قدس آنها را در ایران آموزش نظامی داده و سپس به سوریه اعزام می‌کند.

دولت افغانستان پیشتر به طور رسمی علیه ایران به خاطر اعزام کودکان این کشور اعتراض کرد.

در گزارش وزارت خارجه ایالات متحده حمهوری اسلامی همچنین به حمایت مالی از شبه نظامیانی متهم شده که کودکان عراقی، یمنی و افغان را به جبهه‌های جنگ فرقه‌ای در مناطقی چون سوریه یمن و عراق اعزام کرده امد.