.
.
.

وزیر خارجه آمريكا سركوب اعتراضات اخیر ایران را محكوم كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امور خارجه آمريكا، مایک پمپئو، ضمن محكوم كردن سرکوب اعتراضات اخیر در ایران گفت که مردم ایران از فساد و بی‌عدالتی رهبران جمهوری اسلامی به ستوه آمده‌اند.

پمپئو در بیانیه‌ای مطبوعاتی روز چهارشنبه گفت: «حکومت ایران منابع شهروندانش را به هدر می‌دهد؛ چه با ماجراجویی‌هایش در سوریه، چه با حمایتش از حزب‌الله، حماس و حوثی‌ها، یا با جاه‌طلبی‌هایش از طریق توسعه پرهزینه برنامه هسته‌ای‌اش، همه اینها تنها به رنج مردم ایران می‌افزاید».

وزير امور خارجه امريكا افزود: «همانطور که قبلا هم گفتم هیچ جای تعجب نیست که اعتراضات در ایران ادامه یابد. مردم ایران از رهبرانشان می‌خواهند تا آنها را در ثروت کشور سهیم کنند و به نیازهای برحقشان پاسخ دهند».

پمپئو در ادامه گفت: «ما تاکتیک‌های بی‌اثر و همیشگی حکومت در سرکوب، زندانی کردن معترضان و انکار استیصال مردم ایران را محکوم می‌کنیم. مردم ایران از فساد، بی‌عدالتی و بی‌کفایتی رهبرانشان به ستوه آمده و جهان صدای آنها را می‌شنود».

اين موضع‌گیری وزارت خارجه امریکا در حالى مطرح می‌شود که گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده از تهران پایتخت ایران حکایت از آن دارد که روز چهارشنبه 27 ژوئن، اعتصاب بخشی از بازاریان به همراه اعتراضات علیه وضعیت معیشتی، برای چهارمین روز پیاپی ادامه داشت.

طی روزهای گذشته ویدئوهای منتشر شده نشان داد که نیروهای امنیتی با استفاده از گاز اشک‌آور و باتوم به معتراضان حمله شدند و همچنین در ویدیوی دیگری افراد پلیس دیده می‌شوند که اقدام به پرتاب سنگ علیه مردم و تخریب اموال عمومی و پرتاب سنگ به سمت ویترن و شیشه برخی مغازه‌ها می‌کنند.