.
.
.

آمریکا با خروج از شورای حقوق بشر آن را «سازمانی منافق» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیکی هیلی سفیر دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد سه‌شنبه 19 ژوئن خروج کشورش را از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام و این نهاد بین‌المللی را به «مرداب جهت‌گیری‌های سیاسی» تشبیه کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها هیلی گفت: «ما دست به این اقدام زدیم زیرا تعهداتمان اجازه نمی‌دهد عضو سازمانی منافق که تنها به برای خود فعالیت می‌کند باشیم؛ نهادی که حقوق بشر را به موضوعی برای تمسخر تبدیل کرده است».

در مقابل، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر ابراز تاسف کرد و گفت: «بسیار خوب بود اگر واشینگتن عضو این شورای سازمان ملل متحد باقی می‌ماند».

گوترش در ببانیه خود ادامه داد: «زیر ساخت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، نقش بسیار مهمی در توسعه حقوق بشر و حمایت از آن در سراسر جهان ایفا می‌کند».

شاهزاده زید بن رعد الحسین کمیسار عالی حقوق بشر هم از تصمیم ایالات متحده در خروج از شورای حقوق بشر ابراز ناخرسندی کرد و گفت: «آمریکا به جای این اقدام باید حضور خود را با توجه به گستره نقض حقوق بشر در جهان، توسعه می‌داد».

شاهزاده زید بن رعد الحسین در توئیتی که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد نوشت: «خبری نا امید کننده است اما ناگهانی نیست». او افزود: «با توجه به وضعیت حقوق بشر در جهان امروز، ایالات متحده باید مشارکت خود را توسعه می‌داد نه این‌که خارج می‌شد».

کمیسار عالی حقوق بشر روز دوشنبه در آخرین در مجمع عمومی شورا، از دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته بود به سیاست «غیر مناسب» در جدا کردن کودکان از والدین مهاجر خود که به صورت غیر قانونی از مکزیک وارد آمریکا می‌شوند، پایان دهد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد 47 عضو دارد ومقر آن در ژنو است.