.
.
.

بدترین اشتباه نظامی تاریخ 10 هزار نفر را به دست 500 نفر اسیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی موفقیت خیره‌کننده ارتش فرانسه در نبرد ینا که میان فرانسه و پادشاهی پروس در قلمرو ساکسونی رخ داد، ناپلئون بناپارت به نیروهایش دستور داد سربازان پروسی که از جنگ گریخته یا عقب‌نشینی کرده‌اند را تعقیب کنند.

نیروهای پادشاهی پروس که در زمان پادشاهی فردریک دوم، برای خود اعتباری کسب کرده بودند، در پی شکست سختی که در نبرد ینا خوردند، جایگاه و هیبت خود میان ارتش‌های اروپا را از دست دادند و با رسیدن نیروهای فرانسوی به دروازه‌های شهر شتتن در لهستان فعلی، نیروهای پروسی یکی از بدترین اشتباهات نظامی تاریخ را مرتکب شدند و موجب به اسارت در آمدن 10 هزار سرباز پروسی به دست 500 سرباز فرانسوی شدند.


در اواخر ماه اکتبر 1806 حدود 500 سواره‌نظام فرانسوی که دو توپ جنگی سبک نیز به همراه داشتند، به فرماندهی ژنرال آنتوان لسان به نزدیکی شهر شتتن رسیدند و این شهر را محاصره کردند. شهر ساحلی شتتن 10 هزار سرباز پروسی به فرماندهی ژنرال باتجربه فردریک فون رومبرگ را در خود داشت که به 281 توپ جنگی مسلح بودند. ژنرال فردریک فون رومبرگ که 50 سال سابقه نظامی‌گری داشت، یکی از سرشناس‌ترین فرماندهان زمان خود به شمار می‌رفت.

پروسی‌ها علاوه بر اینکه نیروی نظامی و تعداد توپ بیشتری داشتند از سوی بریتانیا نیز حمایت نظامی و لجستیکی می‌شدند. کشتی‌های نظامی بریتانیا به شکل مستمر در ساحل این شهر پهلو گرفته و مایحتاج شهر، مردم و سربازان را تامین می‌کردند تا بتوانند در مقابل محاصره فرانسوی‌ها دوام بیاورند.


شامگاه 29 اکتبر 1806 فرمانده فرانسوی فرستاده‌ای برای فرمانده پروسی فرستاد و او را به مذاکره دعوت کرد. فرانسوی‌ها درخواست کردند سربازان پروسی سلاح بر زمین گذاشته، دروازه‌های شهر را بگشایند و خود را تسلیم کنند. در سوی مقابل فرانسوی‌ها نیز متعهد می‌شود با اسیران به شکل مناسب رفتار کنند. ژنرال فردریک فون رومبرگ پیشنهاد فرستاده فرانسوی‌ها را رد کرد و گفت که نیروهایش تا آخرین لحظه از شهر شتتن دفاع خواهد کرد.

دو ساعت بعد ژنرال آنتوان لسان فرستاده دیگری فرستاد و به همتای پروسی خود هشدار داد که او 50 هزار سرباز و صدها توپ جنگی دارد و شهر شتتن را ویران کرده و همه سربازان پروسی را اعدام خواهد کرد.

ژنرال فردریک فون رومبرگ که اطلاع دقیقی از تعداد واقعی سربازان فرانسوی نداشت و پیش از آن نیز خبر شکست پروسی‌ها در مقابل فرانسوی‌ها در نبرد ینا را شنیده بود، سخنان فرستاده ژنرال آنتوان لسان را باور کرد و به جای مبارزه با فرانسوی‌ها، تصمیم گرفت برای نجات جان سربازانش، اسلحه بر زمین گذاشته و تسلیم فرانسوی‌ها شود.

سربازان و فرماندهان ارتش پادشاهی پروس پس از بر زمین گذاشتن اسلحه و تسلیم شدن دریافتند که فریب خورده‌اند و تعداد سربازان فرانسوی تنها 500 سرباز است.

در پی این اتفاق ژنرال آنتوان لسان به قهرمان ملی کشورش مبدل شد و در سوی مقابل ژنرال فردریک فون رومبرگ به دلیل این اشتباه باورنکردنی مورد تمسخر همگان قرار گرفت.

در سال 1809 ژنرال فردریک فون رومبرگ در یک دادگاه نظامی در پادشاهی پروس به جرم تسلیم شدن بدون نبرد و تحقیر ارتش این کشور محاکمه و به زندان ابد محکوم شد. او تنها دو ماه پس از این محاکمه و در سن 79 سالگی در زندان درگذشت.

پادشاهی پروس یک پادشاهی آلمانی است که از سال 1701 تا 1918 میلادی بر بخش‌هایی از آلمان، بلژیک، دانمارک، لیتوانی، لهستان و روسیه حکمرانی کرد.