فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پمپئو: تحریم‌های پیونگ‌یانگ پس از خلع کامل سلاح هسته‌ای برداشته می‌شوند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه 14 ژوئن 2018 در یک کنفرانس خبری در سئول گفت، واشینگتن همچنان بر مسئله خلع کامل سلاح اتمی کره شمالی پایبند است.

  وزیر خارجه آمریکا این سخنان را دو روز پس از دیدار تاریخی ترامپ و کیم ایراد کرد.

  پومپئو در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با تارو کنو همتای ژاپنی خود، و کنگ کیونگ وا، وزیر خارجه کره جنوبی، گفت :« کیم یونگ، رهبر کره شمالی، «فهمید» که خلع سلاح هسته ای کشورش باید به سرعت انجام شود».

  وی افزود: «ما معتقدیم که کیم یونگ اون فوریت فرآیند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی را درک می‌کند و ما باید آن را به سرعت انجام دهیم».

  پمپئو تاکید کرد، تحریم‌های پیونگ‌یانگ تا زمانی که خلع کامل سلاح هسته‌ای نشود، لغو نخواهد شد.

  ایالات متحده آمریکا پیشتر اعلام کرد، کره شمالی باید تمام برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک که به خاطر آن تحریم شده است باید متوقف کند و تا زمانی که روند خلع سلاح هسته‌ای به طور کامل پایان نیافته، تحریم‌ها لغو نخواهند شد.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی سه‌شنبه 12ژوئن، پس از دیدار تاریخی‌شان در سنگاپور، سندی مشترک امضا کردند که حاوی «خلع کامل سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره»است.متن کامل سند امضا شده بدین شرح است: «دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، به صورت ژرف و شفاف، درباره مسائل مرتبط به برقراری روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کره، تبادل نظر کردند تا نظامی ثابت و دائم برای صلح در شبه‌جزیره کره برپا شود. ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکاُ‌متعهد به دادن تضمین به جمهوری دمکراتیک خلق کرده شد.کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هم بر تعهد ثابت و قاطع خود به خلع کامل سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره، تاکید کرد.

  با این درک مشترک که برقراری روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوریدمکراتیک خلق کرده، در برقراری صلح و شکوفایی در شبه‌جزیره کره، موثر خواهد بود، و با این درک مشترک که اعتماد متقابل می‌تواند خلع سلاح اتمی تز شبه‌جزیره کره را تضمین کند، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون اعلام می‌کنند:

  1- ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کرده متعهد به برقراری روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری خلق کرده برپایه خواست مردم دو کشور برای برقراری صلح و شکوفایی می‌شوند.

  2- ایالات ماحده و جمهوری دمکراتیک خلق کرده، تلاش‌هایشان را برای برپایی نظام دائم و با ثباتی برای صلح در شبه‌جزیره کرده، با یکدیگر هماهنگ خواهند کرد.

  3- برای تاکید مچدد بر اعلام روز 27آوریل 2018پانمونجوم که پس از نشست سران دو کره منتشر شد، بار دیگر جمهوری دمکراتیک خلق کره به اقدام برای خلع کامل سلاح اتمی در شبه‌جزیره کره، متعهد می‌شود.

  4- ایالات متجده و جمهوری دمکراتیک خلق کره، متعهد به یافتن اجساد کشته شدگان و اسرای مفقود جنگ به منظور بازگرداندن فوری‌شان پس از شناسایی هویتشان می‌شوند.

  با این اقرار که نخسین نشست سران ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کرده در تاریخ، حادثه‌ای دارای اهمیت فوق العاده است به گونه‌ای که صفحه‌ای حاوی دهه‌ها از تنش و دشمنی میان دو کشور را می‌بندد و نوید آینده تازه‌ای می‌دهد، ترامپ و کیم جونگ اون، متعهد به اجرای کامل مفاد بیانیه مشترک می‌شوند.

  ایالات متحه و جمهوری دمکراتیک خلق کره، متعهد به ادامه مذاکرات در اولین فرصت به رهبری مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا و همتای بلند‌پایه‌ای از جمهوری دمکراتیک خلق کره به منظور پی‌گیری اجرای نتایج نشست سران دو کشور می‌شوند.

  دونالد ترامپ و کیم جونگ اون متعهد به همکاری برای توسعه روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کره و توسعه صلح، شکوفایی و امنیت در شب‌جزیره کره و جهان می‌شوند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران