فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: سخنان لاریجانی اعتراف ایران مبنی بر داشتن نقش در حملات 11 سپتامبر است

  منبع: العربیه.نت فارسی

  وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که سخنان محمد جواد لاریجانی معاون رئیس دستگاه قضایی ایران، اعترافی از سوی این کشور مبنی بر تسهیل سفر عاملان حملات 11 سپتامبر و دست داشتن در این حملات است.

  روزنامه آمریکایی «فری بیکن» سه‌شنبه 12 مه به نقل از یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا نوشت که سخنان جواد لاریجانی «اعترافی به آن چیزی است که از مدت‌ها پیش دولت‌های آمریکا درباره کمک ایران به عاملان حملات 11 سپتامبر از گروه القاعده در عبورشان از خاورمیانه، تاکید داشتند».

  این مقام مسئول آمریکایی افزود: «برداشت ما این است که یک مقام مسئول ایرانی، آن‌چه پیشتر در گزارش کمیته 11 سپتامبر آمده بود را تایید کرده است. در گزارش این كميته آمده است که مسئولان ایرانی، در مخفی کردن رفت آمد اعضایی از القاعده به منطقه از راه مهر نکردن گذرنامه‌هایشان، یاری رساندند».

  مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: «این اقدام بار دیگر تاکیدی بر ویژگی زشت نظام ایران و دلیلی دیگر بر نقش خباثت آمیز این نظام در جهان است».

  او تاکید کرد: «دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در چند جبهه برای مقابله با پشتیبانی ایران از تروریسم، فعالیت می‌کند و در افزایش فشار بر تهران، تردیدی به خود راه نمی‌دهد».

  او تصریح کرد: «دولت آمریکا برای مقابله با رفتار بی‌ثبات کننده ایران، مصمم است و فشار خود بر نظام ایران به منظور تغییر رفتارش، خواهد افزود».

  سخنان لاریجانی

  لاریجانی 30 می 2018 در گفتگوی اختصاصی با تلویزیون رسمی ایران جزئیات رابطه این کشور با سازمان القاعده و کنترل رفت و آمد اعضای این سازمان و به ویژه عاملان حملات یازده سپتامبر و همچنین حضور افراد القاعده در ایران را فاش کرد.

  لاریجانی که معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه است گفت: «گزارش کمیسیون یازده سپتامبر که یک گزارش تفصیلی است و شخصیت‌هایی مثل لی همیلتون و امثال اینها ریاست این کمیسیون را بر عهده داشتند، در صفحات فکر کنم 240 یا 241 این گزارش، دو یا سه صفحه راجع به ایران است. یک سوال مطرح کردند که ایران در این قضایا چه نقشی می‌توانسته داشته باشد؟ مجموعه گزارش‌هایی بود که این عناصر القاعده که از عربستان (پادشاهی عربی سعودی) که می‌خواستند بروند افغانستان یا جای دیگری، اینها با پروازها یا زمینی می‌آمدند، دم مرز تقاضا می‌کردند که شما مهرتان را توی پاسپورت ما نزنید، چون اگر دولت عربستان بفهمد ما ایران آمدیم، ما را اذیت می‌کند. بعضی از اینها را هم دولت ما قبول می‌کرد مهر نزند، چون ترانزیت بودند، دو ساعت بودند بعد رد می‌شدند می‌رفتند ولی اطلاعات آمد و رفت‌شان را داشتند. این رو اینها یک جوری گفتند که انگار ایران با القاعده همکاری داشته یا مثلا گفت یک هواپیمایی که داشته از یک جایی عبور می‌کرده، مثلا از یک نقطه‌ای به یک نقطه دیگر در منطقه می‌رفته، ضمن اینکه این خلبان عملیات در آن بوده، یک فرمانده ارتش حزب‌الله هم در یک صندلی دیگر نشسته بود. حالا مجموعه اینها را سر هم کرده بودند که آیا ایران مستقیما یا از طریق حزب الله لبنان با القاعده در این زمینه همکاری کرده یا نه؟ خود جمع‌بندی کمیسیون به طور کلی این است که القاعده به طور کلی دشمن درجه یک ایران بوده...»

  محمد جواد لاریجانی که ریاست کمیسیون حقوق بشر قوه قضائیه ایران را بر عهده دارد، تاکید کرد افراد القاعده به طور دائم با نهادهای اطلاعاتی ایران در تماس بوده و از ایران به عنوان نقطه آغاز سفرشان به افغانستان و دیگر مناطق جهان استفاده می‌کردند.

  دادگاهی در نیویورک در آغاز سال جاری حکمی صادر کرد که ایران را به دلیل نقش داشتن در حملات یازده سپتامبر به پرداخت 10 میلیارد و 700 میلیون دلار محکوم می‌کند. دادگاه اروپایی در لوکزامبورگ نیز مبلغ یک میلیارد و 600 میلیون دلار از دارایی‌های بانک مرکزی ایران در اروپا را به نفع خانواده‌های قربانیان حوادث یازده سپتامبر ضبط کرد.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران