.
.
.

پایان مذاکرات رهبران آمریکا و کره شمالی.. ترامپ: سند مشترک امضا خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جلسه مذاکرات میان سران آمریکا و کره شمالی که سه‌شنبه 12 ژوئن با حضور هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور برگزار شد، پایان یافت.

پس از این دیدار، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، با بیان این‌که «مذاکرات بیش از حد تصور خوب پیش رفت»، اعلام کرد «پیشرفت بزرگی» در مذاکرات با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی حاصل شده است. او افزود که دو طرف «سند همکاری» امضا خواهند کرد.

ترامپ و اون سه‌شنبه دو بار با یکدیگر رو در رو دیدار کردند. نخستین دیدار پس از دست دادن دو طرف، پشت درهای بسته و تنها با حضور مترجمان، به مدت 48 دقیقه برگزار شد. پس از آن مذاکراتی در سالنی دیگر با حضور هیئت‌های عالی‌رتبه آمریکا و کره شمالی به رهبری ترامپ و کیم برگزار شد.

دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی، در هتل کابیلا واقع در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد.

پیش از برگزاری نخستین جلسه و در حضور خبرنگاران و عکاسان، رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد که «روابط خوبی» با رهبر کره شمالی، برقرار کند.

کیم جونگ اون هم با بیان این‌که دو طرف تا رسیدن به این دیدار «موانع بسیاری» را پشت سر گذاشتند، گفت: «با چالش‌هایی مواجه خواهیم شد، اما با یکدیگر همکاری خواهیم کرد».

پس از مذاکرات اولیه، ترامپ و کیم، با یکدیگر در هتل قدم زدند و سپس به اتاقی که مسئولان بلندپایه دو کشور در آن حضور دارند، رفتند.

جهان این لحظه را دنبال می‌کند

خبرنگاران شنیدند که پس از پایان مذاکرات، کیم از راه مترجم به ترامپ می‌گوید: «بر این باورم که جهان این لحظه را دنبال می‌کند. بسیاری در جهان فکر خواهند کرد صحنه خیالی می‌بینند».

در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره سیر جلسات، ترامپ گفت: «بسیار خوب بود، بسیار بسیار خوب بود. روابط خوب است».

کیم جونگ اون هم امیدوار به نظر می‌رسید و گفت: «بر تمام دشواری‌ها و پیش‌بینی‌ها درباره این نشست غلبه کردیم. بر این باورم که این روند برای صلح مفید باشد. این نشست برای صلح مفید است».

مایک پومپئو وزیر امور خارجه، جان بولتون مشاور امنیت ملی و جان کیلی کارمند ارشد کاخ سفید، در هیئت آمریکایی حضور داشتند. کیم یونگ چول مدیر سابق سازمان اطلاعات نظامی، ری یونگ هو وزیر امور خارجه و ری سو یونگ معاون رئیس حزب کارگر حاکم در کره شمالی هم هیئت همراه کیم جونگ اون را تشکیل می‌دادند.

در حالی که رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی با یکدیگر جلسه برگزار کردند، کشتی‌های جنگی و هلیکوپترهای نظامی سنگاپور اقدام به گشت زنی کرده و هواپیماهای نظامی گلف استریم 550 این کشور هم به پرواز درآمدند. این اقدام به منظور تامین امنیت محل برگزاری دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون صورت گرفت.

در جریان برگزاری این نشست، بازارهای آسیایی در ثبات بود و واکنش بزرگی از خود نشان نداد. دلار آمریکا هم در بالاترین سطح خود طی 3 هفته گذشته بود.

پیش از برگزاری دیدار تاریخی، هیئت‌های نمایندگی آمریکا و کره شمالی، مذاکراتی ماراتونی به منظور زمینه چینی برای دیدار برگزار کردند. این در حالی است که رهبران دو کشور تا چند ماه پیش، علیه یکدیگر مواضع تند اتخاذ کردند و حتی تهدید به اقدام نظامی کردند؛ روندی که نگرانی‌ها از درگرفتن جنگ را تشدید کرد.

دوشنبه پومپئو به خبرنگاران گفت: «دیدار سران دو کشور ممکن است فرصتی بی سابقه برای تغییر مسیر روابط و تحقق صلح در شبه جزیره کره فراهم کند».

او البته به دست آمدن پیشرفتی سریع را بعید دانست و گفت: «نشست سران چارچوبی برای مسیری سخت وضع خواهد کرد که در آن پیش خواهیم رفت». او تاکید کرد: «کره شمالی باید به سمت خلع سلاح هسته‌ای به صورت کامل و نهایی به گونه‌ای که امکان اطمینان از آن فراهم باشد، حرکت کند».