.
.
.

ترامپ و اون «سندی مهم» شامل خلع سلاح اتمی کره شمالی امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، سه‌شنبه 12 ژوئن، پس از دو جلسه مذاکرات در هتل کابیلا وافع در جزیره سنتوزا در سنگاپور، سندی امضا کردند که ترامپ آن را «فراگیر و مهم» توصیف کرد؛ سندی کا خلع سلاح اتمی از کره شمالی را شامل می‌شود.

پس از امضا، ترامپ به خبرنگاران گفت که این سند «تمام پرونده‌ها را در بر می‌گیرد». او افزود: «امضای این سند، افتخاری بزرگ برای من است».

ترامپ گفت: «دیداری تاریخی برگزار کردیم و صفحه‌‎ای نو در روابط میان دو کشور گشودیم».

او افزود: «پس از این دیدارها، جهان شاهد تغییرات بزرگی خواهد بود».

رئیس‌جمهوری امریکا گفت: «روابط ما با کره شمالی، با گذشته بسیار متفاوت خواهد بود».

او بیان کرد که خلع سلاح اتمی کره شمالی «بسیار سریع» آغاز خواهد شد.

آغاز دوره جدید

از سویی کیم جونگ اون از ترامپ به خاطر برگزاری این دیدار، تشکر کرد.

او همچنین دیدار با ترامپ را «تاریخی» توصیف کرد و گفت: «این دیدار، صفحه گذشته را می‌بندد».

رهبر کره شمالی گفت: «پس از این دیدار تاریخی، دوره‌ای جدذید آغاز خواهد شد و جهان، تغییر بزرگی خواهد دید».

دو جلسه مذاکرات

ترامپ و اون سه‌شنبه دو بار با یکدیگر رو در رو دیدار کردند. نخستین دیدار پس از دست دادن دو طرف، پشت درهای بسته و تنها با حضور مترجمان، به مدت 48 دقیقه برگزار شد. پس از آن مذاکراتی در سالنی دیگر با حضور هیئت‌های عالی‌رتبه آمریکا و کره شمالی به رهبری ترامپ و کیم برگزار شد.

دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی، در هتل کابیلا واقع در جزیره سنتوزا در سنگاپور برگزار شد.

پیش از برگزاری نخستین جلسه و در حضور خبرنگاران و عکاسان، رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد که «روابط خوبی» با رهبر کره شمالی، برقرار کند.

کیم جونگ اون هم با بیان این‌که دو طرف تا رسیدن به این دیدار «موانع بسیاری» را پشت سر گذاشتند، گفت: «با چالش‌هایی مواجه خواهیم شد، اما با یکدیگر همکاری خواهیم کرد».

پس از مذاکرات اولیه، ترامپ و کیم، با یکدیگر در هتل قدم زدند و سپس به اتاقی که مسئولان بلندپایه دو کشور در آن حضور دارند، رفتند.

خبرنگاران شنیدند که پس از پایان مذاکرات، کیم از راه مترجم به ترامپ می‌گوید: «بر این باورم که جهان این لحظه را دنبال می‌کند. بسیاری در جهان فکر خواهند کرد صحنه خیالی می‌بینند».