.
.
.

داعشی عامل حمله پایتخت سوئد به حبس ابد محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک دادگاه سوئدی روز پنجشنبه 7 ژوئن، رحمت آکیلوف داعشى ازبکستانى عامل حمله روز 7 آوریل 2017 در مرگز شهر استکهلم که به کشته شدن 5 تن و زخمى شدن 15 تن دیگر انچامید را به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش روزنامه سوئدی «افتونبلادت»، رحمت آکیلوف 40 ساله که اقدام به زیر گرفتن مردم با کامیون کرده بود، در دادگاه به «عمل تروریستی» خود اعتراف کرد و گفت که قصد داشت مام کسانی را سر راهش بودند را بکشد.

دادگاه استکهلم علاوه بر حبس ابد، عامل حمله را به پرداخت غرامت به بیش از 100 آسیب دیده این حمله، محکوم کرد.

دادگاه همچنین حکم اخراج اکیلوف را از کشور پس از 20 یا 30 سال به تشخیص مقامات قضایی صادر کرده است.

رحمت آکیلوف به جرم خود اعتراف کرده و گفته است که در گرو‌ه‌هایی در شبکه های اینترنتی حامی داعش اعلام کرده بود قصد دارد این حمله را زیر پرچم داعش، انجام دهد. البته داعش مسئولیت حمله آکیلوف را بر عهده نگرفته است.

در تحقیقات مشخص شد که آکیلوف یک بمب انفجاری را در کیفی گذاشته و در کامیون جا سازی کرده بود. او چند روز قبل از حمله، این بمب را ساخته بود و می‌خواست پس از زیر گرفتن مردم، این بمب را در میان عبران پیاده، منفجر کند. این بمب اما عمل نکرد و این مساله باعث فرار آکیلوف از محل حادثه شد.

اکیلوف ساعاتی پس از حمله بازداشت شد و همان ابتدا، به اقدام خود در زیر گرفتن مردم با کامیون، اعتراف کرد.

ساعاتى پس از حادثه، رئیس پلیس سوئد، عکس فرد مظنون را منتشر کرد و از مردم خواست که در صورت ردیدن او، ماجرا را به پلیس گزارش دهند.

نزیک به نیمه شب یک شاهد از حضور در یک مغازه در منطقه مرشتا، شمال استکهلم، خبر داشت و به پلیس گفت که او را با سر و صورتی زخمی دیده است. پلیس بلافاصله منطقه را محاصره و موفق به بدستگیری متهم شد. او قصد داشت از راه فرودگاه «آرلاندا» به خارج از کشور فرار کند اما با بستن تونل مترو استکهلم و توقف حرکت قطارها، او مسیرش را تغییر دادهو با اتوبوس به شمال استکهلم رفت.