فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرانسه: ایران در فعالیت‌های اتمی به خطر قرمز نزدیک می‌شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ژان ایو لودریان سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه چهارشنبه 6 ژوئن سخنان مقام‌های ایرانی درباره افزایش ظریفت غنی سازی اورانیوم در صورت به بن‌بست رسیدن توافق هسته‌ای را «نزدیک شدن به خط قرمز» توصف کرد.

  لودریان در مصاحبه با رادیو اروپا 1 گفت: «همواره بازی با خطوط قرمز خطرناک است». او در عین حال تصریح کرد: «برنامه‌های مطرح شده برای نجات توافق هسته‌ای (برجام) همچنان پابرجا است».

  پس از آن‌که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا 8 ماه مه گذشته، خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را اعلام کرد، تنش‌ها میان ایران و غرب تشدید شد.

  سخنان لودریان یک روز پس از آن ایراد می‌شود که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، از فرانسه خواست به مقابله با «ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای ایران» توجه ند. او گفت که دیگر نیاز ندارد پاریس را برای خروج از توافق هسته‌ای متقاعد کند، زیرا این توافق در هر حال زیر بار فشارهای اقتصادی، از هم فرو خواهد پاشید.

  این در حالی است که هدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم چهارشنبه تاکید کرد که ایران هرگز نباید اقدام به غنی سازی اورانیوم کند.

  سخنان نائورت در واکنش به دستور است که علی خامنه‌ای رهبر ایران برای آماده سازی مقدمات افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم خطاب به سازمان انرژی اتمی این کشور صادر کرد.

  یت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران روز دوشنبه در مراسم بیست و نهمین سالگرد درگذشت روح‌الله خمینی، رهبر پیشین این کشور، به سازمان انرژی اتمی دستور داد «سریعا آمادگی لازم برای رسیدن به 190 هزار سو را فعلا در چارچوب برجام فراهم کند و برخی مقدمات دیگر را که رئیس‌جمهور دستور داده از فردا آغاز کند».

  خامنه‌ای با تاکید بر اینکه دولت ایران این را تحمل نخواهد کرد که «هم تحریم باشد هم در محدودیت و حبس هسته‌ای» به سازمان انرژی اتمی ایران دستور داد که «از همین فردا آمادگی لازم برای فعال کردن 190 هزار سو» را آغاز کنند.

  بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از آغاز فعالیت برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خبر داد و گفت که این اقدام، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام خواهد شد.

  از سوی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان در برابر فشارهای ایالات متحده برای پیوستن به این کشور برای اعمال مجازات‌ها و تحریم‌ها همچنان مقاومت می‌کنند اما معلوم نیست که موضع اروپا تا چه زمانی ادامه یابد.

  توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران