فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احتمالا این مرد را نمی‌شناسید؛ دست راست رهبر کره شمالی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  کره‌شمالی ناشناخته‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود و همه آنچه دنیا درباره این کشور می‌داند، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم به کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور مرتبط است.

  اما رهبر جوان حالا یک چهره کهنسال را به میدان آورده است و او کسی نیست جز ژنرال کیم جونگ چول، دست راست رهبر کره شمالی.ژنرال کیم جونگ چول قرار است به نمایندگی از رهبر جوان به آمریکا برود و با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده و امور مربوط به دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را هماهنگ کند.

  ژنرال کیم نائب رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی و دست راست رهبر این کشور به شمار می‌رود، با این حال و با توجه به سوابق نظامی و اطلاعاتی این ژنرال 72 ساله تقریبا هیچ کس، هیچ چیزی درباره او نمی‌داند.

  اولین باری که نام ژنرال دست راست رهبر کره شمالی مطرح شد، به سال 2016 باز می‌گردد. او در آن سال مسئول پرونده روابط کشورش با کره جنوبی شد. او پیش از آن ژنرال 4 ستاره ارتش کره شمالی و از فوریه 2009 تا ژانویه 2016 رئیس سازمان اطلاعات نظامی این کشور و رئیس دفتر اطلاعات عمومی که بزرگترین نهاد اطلاعاتی کره شمالی است، بود.

  گفته می‌شود که کیم جونگ چول مسئول برخی اقدامات تحریک‌آمیز کشورش در قبال غرب است. از جمله این اقدامات دو حمله سال 2010 که در آنها 50 شهروند کره جنوبی کشته شدند و همچنین حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز در سال 2014 است.

  همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها میان پیونگ یانگ و جامعه جهانی، واشنگتن و سئول ژنرال پیر کره در فهرست تحریم‌ها قرار دادند. در نتیجه گشایش صورت گرفته در روابط میان دو کره، کیم جونگ چول حضو بیشتر و چشمگیرتری در حوزه دیپلماسی پیدا کرد.

  او در هر چهار نشست رهبر کره شمالی با رهبران خارجی در ماه‌های اخیر حضور یافته و رهبر این کشور را همراهی کرد. کیم جونگ اون در ماه‌های گذشته دو بار با موی جای ان، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی و شی جین بینگ، رئیس‌جمهوری چین دیدار کرد.

  ژنرال کیم جونگ چول همچنین در ماه فوریه 2018 خواهر رهبر کره‌شمالی را در مسابقات المپیک زمستانی کره جنوبی همراهی کرد.

  کیم جونگ چول در سال 1962 در گردان 15 خدمت کرد. این گردان یک پلیس شهری است که وظیفه محافظت از منطقه خالی از سلاح بین دو کره را بر عهده دارد. در سال 1968 به عنوان افسر ارتباطات با فرماندهی نیروهای سازمان ملل، در کمیته آتش‌بس کره تعیین شد. او در سال 1976 به فرماندهی گارد ارشد کره‌شمالی منصوب شد. در سال 1990 درجه نظامی کیم جونگ چول به سرلشکری ارتقاء یافت و معاون ویز نیروهای مسلح و رئیس دفتر اطلاعات عمومی شد. در انتخابات دهم مجمع خلق حزب کارگران در سال 1998 به عنوان نماینده انتخاب شد. او در سال 2003 نیز بار دیگر در انتخابات شرکت کرد و به عنوان نماینده به این مجمع راه یافت.

  در سال 2009 رئیس دفتر اطلاعات عموی و رئیس ستاد مشترک ارتش کره شده و به عنوان نماینده در مجلس عالی خلق کره انتخاب شد.

  در سال 2014 کیم جونگ چول به درجه سپهبدی نائل شد و به عضویت کمیته مرکزی حزب کارگران کره درآمد و در رده ششم حزب قرار گرفت. در سال 2014 او ارتشبد شد. ژنرال کیم جونگ چول در سال 2016 رئیس مجلس خلق کره شد.

  در فوریه 2018 او به همراه خواهر رهبر کره‌شمالی و هیاتی عالیرتبه از این کشور به همسایه جنوبی سفر کرد و از مسابقات المپیک زمستانی کره جنوبی دیدن کرد. با توجه به نقش او در حمله سال 2010 که منجر به مرگ 46 ملوان کره جنوبی شد، حضور او در کره‌جنوبی غیرطبیعی به نظر می‌آمد. او در این مسابقات پشت سر ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهوری آمریکا نشسته بود.

  تبلیغات