.
.
.

اولین رئیس‌جمهوری آمریکا که سوار هواپیما شد چه کسی بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برای پاسخ به این سوال که اولین رئیس‌جمهوری آمریکا که سوار هواپیما شد چه کسی بود، دو جواب وجود دارد؛ تئودور روزولت و فرانکلین روزولت.

در سال 1910 تئودور روزولت، بیست و ششمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا به عنوان مهمان افتخاری در گردهمایی بین‌المللی هوانوردی حضور یافت تا از تازه‌ترین دستاوردهای صنعت هوانوردی دیدن کند. او در این مراسم سوار یک هواپیما شد. بعدها تئودور روزولت تجربه پرواز با هواپیما را یکی از هیجان‌انگیزترین لحظات زندگی‌اش توصیف کرد.

نکته مهم درباره تجربه پرواز تئودور روزولت این است که او زمان تجربه پرواز، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا نبود. بیست و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا در مارس 1909 از این سمت کنار رفته و ویلیام هوارد تافت جای او را گرفته بود.

تا زمان روی کار آمدن فرانکلین روزولت به عنوان سی و سومین رئیس‌جمهوری آمریکا، روسای جمهوری این کشور پرواز با هواپیما را تجربه نکردند. در زمان فرانکلین روزولت نیروی دریایی آمریکا یک هواپیمای ویژه ریاست‌جمهوری ساخت که یک اتاق مرفه مخصوص او داشت و می‌توانست چهار نفر را در خود جای دهد. با این حال روزولت ترجیح داد کماکان از قطار و کشتی برای سفرهای کاری‌اش استفاده کند.

در ژانویه 1943 فرانکلین روزولت باید برای حضور در کنفرانس دارالبیضاء به مراکش می‌رفت و با وینستون چرچیل، نخست‌وزیر وقت بریتانیا و شارل دوگل، ژنرال نامدار فرانسوی دیدار می‌کرد. او برای رفتن به مراکش ناچار شد از هواپیما استفاده کند. گفته می‌شود نیروی دریایی آمریکا به دلیل وجود زیردریایی‌های متعدد آلمانی در اقیانوس اطلس، اجازه سفر به کشتی را به رئیس‌جمهوری این کشور ندادند.

فرانکلین روزولت برای سفر به مراکش سوار یک هواپیمای بوئینگ 314 به نام «دیکسی کلیبر» شد. این هواپیما در آن زمان یکی از بزرگترین و مرفه‌ترین هواپیماهای جهان به شمار می‌رفت و همه امکانات رفاهی را در خود داشت.

هواپیمای حامل رئیس‌جمهوری آمریکا ناچار شد برای رسیدن به مراکش بارها در مسیر فرود آید تا سوخت دریافت کند. دیکسی کلیبر در ژانویه 1943 از فلوریدا به برزیل، از برزیل به گامبیا و از گامبیا به دارالبیضاء رفت. با ورود فرانکلین روزولت در روز 24 ژانویه 1943 به دارالبیضاء او اولین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا لقب گرفت که با هواپیما مسافرت کرد.