.
.
.

کره شمالی پایگاه آزمایش‌های هسته‌ای خود را تفکیک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کره شمالی روز پنج‌شنبه 24 می 2018 در راستای سیاست‌های جدیدش برای کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای، پایگاه بونگی ری در شمال شرق کره را که برای آزمایش‌های هسته‌ای به کار می‌رفت، تفکیک کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس پیونگ یانگ برای ابراز حسن نیت پیش از دیدار رهبران کره و آمریکا در سنگاپور در ماه آینده، روز پنج‌شنبه پایگاه هسته‌ای بونگی ری را به شکل کامل تفکیک کرد.

پیونگ یانگ پیش از این اعلام کرده بود تصمیم دارد پایگاه آزمایش‌های هسته‌ای بونگی ری در شمال شرق این کشور را تفکیک کند و برای این منظور تعدادی از روزنامه‌نگاران را برای مشاهده تخریب این پایگاه دعوت کرده بود.

رسانه‌های کره‌جنوبی نیز گزارش کردند همسایه شمالی به قول خود برای تخریب تونل‌هایی که برای آزمایش‌های هسته‌ای استفاده می‌شدند، عمل کرد. این اقدام می‌تواند به گامی در راستای کاهش تنش در شبه‌جزیره کره به شمار رفته و احتمال دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی را افزایش می‌دهد.

کره شمالی همه آزمایش‌های اتمی خود را در پایگاه بونگی ری انجام داد. این پایگاه تونل‌های دارد که زیر کوه‌های مانتاب در شمال شرق این کشور حفر شده‌اند. پیونگ یانگ هیچکدام از بازرسان بین‌المللی برای برای حضور در مراسم تفکیک این پایگاه دعوت نکرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه 22 می 2018 با تاکید بر جدی بودن عزم کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای کنار گذاشتن تسلیحات اتمی‌اش، اعلام کرده بود که دیدار برنامه‌ریزی‌شده او و رهبر کره‌شمالی، احتمالا ماه آینده برگزار نخواهد شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه «اگر این نشست در 12 ژوئن برگزار نشود، شاید در زمان دیگری برگزار شود»، از عزم جدی رهبر کره شمالی برای کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای خبر داد و گفت: «اعتقاد دارم که کیم جدی است. اعتقاد دارم او کاملا جدی است».