.
.
.

واشینگتن: ترامپ برنامه دیدار با رهبر کره شمالی را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا پنجشنبه 24 مه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور دیدار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را که قرار بود در سنگاپور برگزار شود، لغو کرد.

ترامپ چهارشنبه در توئیتی نوشته بود که سرنوشت دیدار تاریخی‌اش با رهبر کره شمالی، «هفته اینده» مشخص خواهد شد. دستیاران ترامپ هم به منظور برنامه ریزی برای دیدار، به سنگاپور رفته بودند.

ترامپ در اشاره به دیدارش با رهبر کره شمالی که قرار بود 12 ژوئن برگزار شود، نوشته بود: «درباره سنگاپور، باید ببینیم چه پیش خواهد آمد. به هر حال هفته آینده همه چیز را درباره سنگاپور اعلام خواهیم کرد. رفتن ما می‌تواند مساله بزرگی برای کره شمالی باشد».

پیش از آن مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود نشست سنگاپور «همچنان قرار است 12 ژوئن برگزار شود اما برگزار شدنش بستگی به تصمیم کیم دارد».

از هفته گذشته برگزاری دیدار میان رهبران آمریکا و کره شمالی، در هاله‌ای از ابهام فرو رفته بود. آمریکا از کره شمالی خواست به طور یک‌جانبه، اسلحه هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

پیش از اعلام کاخ سفید، کره شمالی روز پنج‌شنبه در راستای سیاست‌های جدیدش برای کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای، تفکیک پایگاه بونگی ری در شمال شرق کره را که برای آزمایش‌های هسته‌ای به کار می‌رفت، اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس پیونگ یانگ برای ابراز حسن نیت پیش از دیدار رهبران کره و آمریکا در سنگاپور در ماه آینده، روز پنج‌شنبه پایگاه هسته‌ای بونگی ری را به شکل کامل تفکیک کرد.

پیونگ یانگ پیش از این اعلام کرده بود تصمیم دارد پایگاه آزمایش‌های هسته‌ای بونگی ری در شمال شرق این کشور را تفکیک کند و برای این منظور تعدادی از روزنامه‌نگاران را برای مشاهده تخریب این پایگاه دعوت کرده بود.