.
.
.

اولین بمباران هوایی تاریخ چگونه انجام شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حال حاضر جنگنده‌های بمب‌افکنی در اختیار ارتش‌های جهان وجود دارد که ده‌ها تن مواد منفجره و موشک را حمل کرده و با سرعتی فراتر از صوت به پرواز در می‌آیند. این جنگنده‌ها در کسری از ثانیه اهداف مورد نظر را با هدف‌گیری‌های لیزری و با دقتی باورنکردنی بمباران کرده و از منطقه خطر دور می‌شوند. اما آیا اولین عملیات بمباران هوایی نیز به همین دقت، سرعت و حجم بود؟

در سال 1849 میلادی، جهان با مفهوم جدیدی در جنگ‌ها روبرو شد؛ مفهومی که امروزه آن را تحت عنوان بمباران هوایی می‌شناسیم. در آن زمان شهرها با استفاده از اجسام پرنده مورد حمله قرار گرفتند. امپراتوری اتریش در آن زمان از بالن‌های بزرگ برای بمباران جدایی‌طلبان در شهر ونیز ایتالیا استفاده کرد. جدایی‌طلبان می‌کوشیدند با متحد کردن شمال ایتالیا مانع نفوذ بیشتر نیروی خارجی از جمله امپراتوری اتریش شوند.

در آغاز سال 1849 امپراطوری اتریش، ژنرال فون رادیسکی را به همراه ارتشی متشکل از 50 هزار سرباز به سمت شهر ونیز روانه کرد. ارتش اتریش با حضور در پیرامون شهر ونیز، شهر را به محاصره درآورد. این اقدام، ونیزیان دچار وبا و قحطی کرد. با همه اینها اهالی ونیز بین مرگ و قبول سلطه امپراتوری اتریش، ترجیح دادند بمیرند ولی تسلیم اتریشی‌ها نشوند.

ژنرال رادیسکی فرمانده نیروهای اتریشی در این زمان متوجه وجود مشکل بزرگی شد. به دلیل شرایط جغرافیایی منطقه توپ‌های اتریشی امکان و توان بمباران ونیز را نداشتند. یک افسر نیروهای اتریشی به نام فون اوشاتیوس یک ایده باورنکردنی مطرح کرد؛ ایده بمباران هوایی.

ژنرال رادیسکی فرمانده نیروهای اتریشی
ژنرال رادیسکی فرمانده نیروهای اتریشی

براساس ایده فون اوشاتیوس بالن‌های اتریشی مملو از زغال، پنبه و چربی‌هایی به سرعت آتشزا شده و در هر بالن 33 پوند مواد منفجره نیز تعبیه شد. فتیله‌های این بالن‌ها برای رسیدن به مواد منفجره حدود 30 دقیقه زمان نیاز داشت. براساس این ایده و نوآوری فون اوشاتیوس در ماه ژوئیه سال 1849 اولین تجربه انجام عملیات بمباران هوایی در جهان توسط ارتش اتریش انجام شد.

اولین تجربه بمباران هوایی چندان موفقیت‌آمیز نبود زیرا که باد بالن‌ها را به جای ونیز به سمت نیروهای اتریشی سوق داد. برخی بالن‌ها هم به سمت دریا رفتند. در 23 آگوست 1849 اتریشی‌ها دوباره برای بمباران هوایی ونیز کوشیدند و 200 بالن حامل مواد منفجره به سمت ونیز ارسال کردند. تنها تعداد اندکی از این بالن‌ها به ونیز رسیده و آنجا را بمباران کردند.

 ژنرال فون رادیسکی
ژنرال فون رادیسکی

اگر چه بمباران هوایی بخش زیادی از مردم ونیز را ترساند و به تعدادی از منازل این شهر آسیب رساند، اما اتریشی‌ها دست به بمباران مجدد نزدند، زیرا که این روش را چندان موفقیت‌آمیز ندانستند. اولین بمباران هوایی تاریخ به شهر ونیز آسیب‌هایی وارد کرد اما آمار رسمی از تعداد کشته‌ها منتشر نشد.

62 سال بعد از بمباران هوایی ونیز، ایتالیایی‌ها در سال 1911 با استفاده از هواپیما، اولین بمباران هوایی موفقیت‌آمیز را انجام دادند. هواپیماهای ایتالیایی در آن سال و در آغاز حضور نظامی این کشور در لیبی تعدادی از شهرهای لیبی را بمباران کردند.