.
.
.

اعلام حمایت صدر اعظم آلمان از توافق هسته‌ای با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، روز پنج‌شنبه 24 مه، تأکید کرد آلمان و چین، از توافق هسته‌ای 2015 با ایران حمایت می‌کنند؛ این در حالی است که ایالات متحده آمریکا، از این توافق خارج شده است.

به گزارش العربیه، مرکل که برای سفری دو روزه به چین سفر کرده، این اظهارات را در کنفرانس خبری مشترک با «لی ککیانگ» رئیس شورای دولت این کشور در پکن بیان کرد.

مرکل در این کنفرانس خبری گفت: «تحریم‌ها علیه ایران احتمالا منجر به خروج برخی شرکت‌ها از ایران خواهد شد، همچنان‌که برخی شرکت‌های اروپایی به دلیل تحریم‌های آمریکا ایران را ترک خواهند کرد». وی در عین حال گفت که دولت آلمان به این توافق پایبند خواهد ماند.

این در حالی است که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران روز گذشته هفت شرط برای ادامه حضور ایران در توافق هسته‌ای (برجام) مطرح کرد که صدور قطعنامه شورای امنیت علیه آمریکا، ادامه خرید و فروش نفت و تضمین‌های بانکی اروپا از جمله این شروط هستند.

خامنه‌ای درباره شیوه تعامل کشورهای اروپایی نیز گفت: «ما بنای دعوا با اروپا نداریم اما سه کشور فرانسه بریتانیا و آلمان نشان داده‌اند که در حساس‌ترین مواقع، با امریکا همراهی می‌کنند».

ایالات متحده آمریکا دوشنبه 21 مه از زبان مایک پومپئو وزیر امور خارجه‌اش، وعده داد اگر تهران سلسله‌ای از درخواست‌ها را اجرا نکند، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد شد که «شدیدترین در تاریخ» خواهد بود.

به گفته مقام‌های آمریکایی این تحریم‌ها بدین منظور اجرا خواهد شد تا توافقی جدید با ایران بر سر برنامه هسته‌اش به دست آید و جایگزین توافقی شود که در سال 2015 امضا شد؛ توافقی که آمریکا اخیرا از آن خارج شد.

مایک پومپئو همچنین روز چهارشنبه 23 مه گفت که واشینگتن در تلاش است با بیشترین شمار ممکن از متحدان همکاری کرده تا به توافقی جدید برای متوقف کردن تهدیدهای اتمی و غیر اتمی ایران دست یابد.