.
.
.

فرانسه: سیاست آمریکا به سود محافظه‌کاران ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید که سیاست آمریکا در قبال ایران، به سود محافظه‌کاران و به زیان میانه‌روها در این کشور است و باعث بی ثباتی در خاورمیانه می‌شود.

لودریان چهارشنبه 23 مه در مصاحبه با رادیو «فرانس اینتر» گفت: «این بسته تحریم‌ها که علیه ایران در حال طرح ریزی است، مذاکره را آسان نمی‌کند، بلکه برعکس، در ایران باعث قدرت گرفتن محافظه‌کاران خواهد شد و این مساله رئیس‌جمهوری (حسن روحانی) را که خواستار مذاکره است، تضعیف خواهد کرد».

او افزود: «در نهایت، این موضع‌گیری می‌تواند ما را با خطر بزرگتر از آن چیزی که امروز با آن مواجهیم، روبرو کند».

ایالات متحده آمریکا دوشنبه 21 مه از زبان مایک پومپئو وزیر امور خارجه‌اش، وعده داد اگر تهران سلسله‌ای از درخواست‌ها را اجرا نکند، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد شد که «شدیدترین در تاریخ» خواهد بود.

به گفته مقام‌های آمریکایی این تحریم‌ها بدین منظور اجرا خواهد شد تا توافقی جدید با ایران بر سر برنامه هسته‌اش به دست آید و جایگزین توافقی شود که در سال 2015 امضا شد؛ توافقی که آمریکا اخیرا از آن خارج شد.

از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران و اعمال تحریم‌های جدید می‌تواند شرکت‌هایی را هم که با این کشور تعامل دارند، در معرض خطر تحریم قرار دهد. این درحالی است که حسن روحانی می‌گوید توافق هسته‌ای سال 2015 به منظور خارج کردن ایران از انزوا و رونق بخشیدن به اقتصادش منعقد شد.

وزیر امور خارجه فرانسه هشدار داد که ممکن است مرتبط بودن دو بحران سوریه و ایران باعث «انفجار منطقه‌ای» شود. او به این سوال که «آیا خطر جنگ وجود دارد؟» پاسخ مثبت داد.

او تنش روز 10 مه را یادآور شد و گفت در آن روز شلیک راکت از سوریه توسط اسلحه ایرانی به بلندی‌های اشغالی جولان، واکنش گسترده اسرائیل را در پی داشت.

او تاکید کرد: «همه شرایط برای احتمال انفجاری گردهم آمده که ممکن است به خاطر حادثه‌ای عمد یا غیر عمد روی دهد».