.
.
.

امتحان کنید؛ قبلا متفاوت می‌دیدید، حالا متفاوت می‌شنوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

داستان پیراهنی که به رنگ‌های مختلف دیده می‌شد را یادتان هست؟ آبی و مشکی یا طلایی و سفید؟ سال 2015 که تصویر آن پیراهن عجیب منتشر شد، تقریبا همه جهان درگیر آن شدند و علاوه بر هزاران خبر و گزارش، ده‌ها مطالعه علمی درباره آن انجام شد.

در آن زمان چشم‌های مخاطبان متفاوت می‌دید و حالا با انتشار یک فایل صوتی، مشخص شد که گوش‌ها هم متفاوت می‌شنوند. فایل صوتی که احتمالا به اندازه آن پیراهن معروف، سروصدا کند.

سایت ریدیت هفته گذشته یک فایل صوتی چند ثانیه‌ای منتشر کرد که در آن یک واژه تلفظ می‌شود. برخی این واژه را «لوریل» و برخی دیگر «یانی» می‌شنوند. برخی دیگر نیز هیچ کدام از دو واژه فوق را نشنیده و واژه گفته شده را «مورو» شنیده‌اند.

تب لوریل-یانی به کاخ سفید نیز سرایت کرد و کارکنان ارشد کاخ ریاست‌جمهوری آمریکا، از جمله مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهوری این کشور نیز سعی کردند تشخیص دهند، آنچه گفته می‌شود چیست؟

اما جالب‌تر از همه خود دونالد ترامپ بود که نه لوریل، نه یانی و نه حتی مورو شنید. به گفته ترامپ او آنچه در این فیلم عجیب شنیده می‌شود را «کوففی» شنیده است.

دکتر کیفن فرانک مدیر بخش شنوایی دانشکده چشم و گوش ماساچوست به مجله تایم گفت که این موضوع کاملا به مغز انسان و برخی سازوکارهای فرعی که مغز برای هماهنگ‌سازی صدا و تصویر انجام می‌دهد، ارتباط دارد.

کیفن فرانک افزود که این صدای ضبط شده به دلایل متعددی در مرزهای ادراکی معینی در نوسان است و به همین دلیل مغز را به انتخاب بین لوریل و یانی مجبور می‌کند.

مدیر بخش شنوایی دانشکده چشم و گوش ماساچوست توضیح داد که این فایل صوتی برخی جزئیات صوتی پنهان را که به طور معمول برای درک پیام‌های صوتی به کار می‌روند، در خود ندارد.