.
.
.

آمریکا درصدد ایجاد ائتلافی علیه تهران همانند ائتلاف علیه داعش است

واشینگتن: ما میان ملت و رژیم ایران تفاوت قائلیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، واشنگتن می‌گوید در تلاش است تا با تشکیل «ائتلافی» علیه تهران مانع فعالیت‎های این کشور جهت برهم زدن ثبات و امنیت شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 17 مه 2018 اعلام کرد واشنگتن در صدد تشکیل ائتلافی برای مهار ایران است تا «مانع از ادامه فعالیت‌های مخرب این کشور و تلاش‌هایش برای برهم زدن ثبات و آرامش در منطقه شود».

در همین راستا مایک پمپئو وزیر قرار است روز دوشنبه آینده برای اولین بار پس از تصدی پست وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در اواخر آوریل گذشته، طی یک سخنرانی، سیاست‌های جدید واشینگتن در قبال ایران را شرح دهد.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن به خبرنگان گفت: «ایالات متحده برای ایجاد این ائتلاف با جدیت کار خواهد کرد».

وی افزود: «ایالات متحده، کشورهای زیادی را از سراسر جهان برای ایجاد ائتلافی با هدف اعمال نظارت و کنترل واقع‌بینانه بر رفتارهای ایران گردهم خواهد آورد. این ائتلاف نه تنها در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران اقداماتی را اتخاذ خواهد کرد بلکه با تمام فعالیت‌های مخرب این کشور که نه تنها تهدیدی برای منطقه بلکه برای تمام جهان است، مقابله خواهد کرد».

ناوئرت در ادامه توضیح داد: «ائتلاف مورد نظر دشمن مردم ایران نخواهد بود و ما به وضوح میان ملت ایران و رژیم جمهوری اسلامی تفاوت قائلیم.

وی در ادامه تاکید کرد که «ائتلاف مورد نظر آمریکا علیه عملکردهای بد رژیم ایران است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه، ائتلاف بین‌لمللی برای جنگ علیه گروه داعش در عراق و سوریه را مثال زد که در سال 2014 تشکیل شد و تاکنون 75 کشور از اعضای تاسیس‌کننده هنوز عضو ائتلاف هستند.

ناونرت افزود :«این ائتلاف به رهبری آمریکا با اقدام نظامی به جنگ علیه گروه داعش پرداخت و تقریبا آن را شکست داده است».

ناوئرت اما در ارتباط با ائتلاف پیش روی مورد نظر آمریکا علیه رژیم ایران مشخص نکرد که آیا این ائتلاف همانند ائتلاف علیه داعش، بخش نظامی هم خواهد داشت.

وی همچنین توضیح داد که وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گذشته بیش از 200 سفیر خارجی را گردهم آورد تا تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور در خروج از توافق هسته‌ای با ایران که در سال 2015 امضا شد و نیز گام‌های بعدی واشنگتن را برای آنها توضیح دهد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره میزان آمادگی کشورهای اروپایی برای پیوستن به ائتلافی جدید برغم ناخرسندی آنها از سیاست واشنگتن در این زمینه، تاکید کرد که بسیاری از شرکای ایالات متحده آمریکا نگرانی‌های واشینگتن را به طور کلی درک می‌کنند و از رفتارها و مواضع ایران چشم پوشی نمی‌کنند .